Så all slags mat ska nu släppas in i Gaza.
Gott så.
Men det blir svårt för Gazaborna att bygga upp sina hus med konservburkar.
Många hade hoppats på mycket mer. Israels premiärminister Benjamin Netanyahu lovade för ett par veckor å andra sidan mycket mindre.
Men en seger är det hur som helst för arrangörerna av Ship to Gaza som seglade in på världens alla förstasidor den 31 maj. Det var då israeliska soldater bordade konvojen och nio aktivister dödades.
Konvojen fraktade förnödenheter till Gaza, men det viktigare målet var att rikta uppmärksamhet mot Israels blockad av Gaza.
Den tragiska dödsskjutningen ledde till en aldrig skådat press mot israelerna att göra något åt situationen. Och det ska nu alltså ske, enligt beskedet som kom i går från den israeliska regeringen.
Det är inte första gången israelerna lättar på restriktionerna. Många absurda förbud - som importstopp av pasta och koriander (!) - har lyfts redan tidigare.
Djävulen finns i detaljerna heter det - och några detaljer har vi inte sett än - men av de uppgifter som släpptes i går så ser det ut som om alla restriktioner på matvaror nu ska hävas.
Det ska också bli möjligt att föra in bland annat köksutrustning, madrasser, leksaker, handdukar. Restriktionerna för byggmaterial ska också lindras, men det gäller bara konstruktioner under internationell övervakning, läs FN-projekt.
Däremot fortsätter sjöblockaden mot Gaza. Alla transporter ska även i fortsättningen gå via Israel.
Och det verkar alltså bli förbjudet även i framtiden för Gazaborna att privat importera cement och annat byggmaterial. Men det är främst sådant som det råder stor brist på i Gaza.
Mat och förnödenheter har kommit in ändå. Ingen svälter i Gaza. Men tusentals byggnader förstördes under kriget kring nyåret 2009 och den återuppbyggnaden går ack så långsamt.
Problemet - ur israelernas synvinkel - är att cement kan användas inte bara till att bygga bostadshus, utan även för att bygga bunkrar. Många varor som eventuellt kan användas för militära ändamål förblir förbjudna.
En israelisk tanke har hela tiden också varit att en påtvingad misär i Gaza skulle leda till att Gazaborna reser sig mot Hamas. I stället har Hamas snarast stärkt sitt grepp.
Så ett effektivare sätt att bli av med de totalitära islamisterna är förmodligen att ge Gazaborna en chans att bygga upp sina liv igen och bättra på sin ekonomi. Då skulle de snabbare tröttna på alla restriktioner som Hamas infört.
Men det kräver att blockaden lättas. Att Israel gör allt för att förhindra att Hamas bygger upp en vapenarsenal är inte så konstigt att förstå.
Men den kampen borde kunna föras effektivare, utan att 1,5 miljoner Gazabor behöver betala priset.
Fast Hamas kan förstås också dra sitt strå till försoningsstacken. Ett första vore att släppa den israeliska soldaten Gilad Shalit som suttit fånge sedan 2006 i Gaza. Eller åtminstone låta Röda korset besöka honom.
Israel har stått under en hel del press från sina allierade att göra eftergifter. Finns det någon allierad som pressar Hamas? Iran? Nähä, inte det.