I veckan kunde man läsa om en undersökning som visade att kvinnor som slutar att vara singlar tappar i lön medan män som bildar par går upp i lön. Det framgick inte riktigt varför.
Blir kvinnor passivare på jobbet av att ha hittat en man? Börjar de åka hem tidigare för att laga mysiga middagar i stället för att jobba över? Och männen? Leder stadigt sällskap till att de hänger mindre på krogen och är mer hemma?
Och är det detta som är bra för karriären och därmed lönen? Kärlek kostar för kvinnor medan kärlek lönar sig för män alltså.
Eller är det så att kvinnor som är riktigt intresserade av karriär och därmed höjd lön är mindre intresserade av män? Och tvärtom: kvinnor som är mindre intresserade av karriären är mer benägna att gifta sig eller flytta ihop. Hellre en bra man än en bra egen karriär.
Män har ju högre lön än kvinnor i nästan alla sammanhang. Men om man lusläser SCB:s intressanta men något nedslående lönestatistik för 2007 hittar man en grupp där kvinnor tjänar mer än män. Kvinnliga barnmorskor har 27300 i genomsnitt mot männens 26500 kronor.
Det är alltså barnmorska man ska bli om man vill vara säker på att få högre lön än de få män som har tagit sig in i yrket.
Det är för övrigt en rätt skaplig lön. Men tanke på att vårdpersonal just nu strejkar så är det ju lite intressant att konstatera att några av de stora kvinnodominerade vårdyrkena lönemässigt står sig bra. Sjuksyrror med specialistkompetens tjänar 31400 om de är av kvinnligt kön. Det är mer än kvinnliga psykologer som tjänar 29700 i genomsnitt, mer än kvinnliga universitets- och högskolelärare. De kommer upp i 28600 kronor.
Specialistsjuksyrror tjänar mer än revisorer, mer än journalister, mer än arkitekter och stadsplanerare.
Nu är inte alla sjuksystrar riktigt lika bra betalda som de med specialistkompetens, men akut- och distriktssyrrorna tjänar 25800 respektive 25500 kronor, operationssjuksköterskor 26800.
Vad statistiken från SCB visar är att nästan alla i Sverige som jobbar heltid tjänar ungefär lika mycket. Sjuksystrar, vilkas löner det strejkas om, tjänar från 24000 kronor upp till drygt 34000 kronor. Efter skatt skiljer det ungefär 4000 i månaden mellan den högsta och den lägsta lönen.
Ganska få yrken kommer upp över 30000 kronor i månaden och för att ta sig upp över 40000 kronor krävs det att man är någon sorts chef.
Och den högsta lönen får förstås vd:ar i privat sektor. En kvinna får 57000 kronor och männen drygt 65000 kronor. Men dessa löner är som sagt undantaget.
De flesta harvar runt någonstans kring 25000 kronor.
En kvinnlig lärare på gymnasiet tjänar 25000 kronor, en lärare på grundskolan 23000, en kurator lika mycket.
När man sedan drar av skatten innebär det att nästan alla kvinnor som jobbar har sådär mellan 13000 och 16000 kronor kvar att leva av, vare sig de är singlar eller inte.
Vid närmare eftertanke, borde inte alla gå i strejk? Om det nu skulle vara strejkandet som gör att lönerna går upp.