Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Maria Rydhagen

Skolan har verkligen lyckats göra en halalslaktad höna av en fjäder

Läs fler krönikor! Här är Maria Rydhagens samlingssajt
Annons:

Höstens bästa sydsvenska nyhetsstory har Landskrona Posten skapat.

Den handlar om Landskrona Praktiska gymnasium. Egentligen borde skolan kanske byta namn till Landskrona Opraktiska gymnasium, för skadehanteringen i den här matkrisen har varit tämligen handfallen.

Eller man kan säga så här: Skolan har verkligen lyckats göra en halalslaktad höna av en fjäder.

Allt börjar med ett tips till LP-redaktionen, och via tidningens hemsida efterlyser reportern Lars Möller elever från gymnasieskolan som vill prata mat. Den 10 oktober publiceras den första artikeln under rubriken "Elev­protester mot halalkött i skolmat". Det är för lite gris på menyn, tycker eleverna, och de är också emot den religiösa slaktmetoden.

Lågvattenmärket är när skolan serverar kycklingkorv à la halal - men omdöpt till falukorv, en namnskyddad blandfärsrätt. Det är som att köra en flaska Beyaz i Soda Stream-apparaten och kalla det champagne.

Å andra sidan påminner elevernas matgnäll på Landskrona Praktiska ärligt talat litegrand om Marie Antoinette och bakelserna. "Å nej, inte nötkött i dag igen."

Så har skolledningen också försökt försvara sitt menyval.

- Att köttbullar skulle innehålla 100 procent nötkött ser vi inte som ett problem. Tvärtom anser de flesta invånare i Sverige att en produkt bestående av 100 procent nötkött är av högre kvalitet än motsvarande produkt med annan köttinblandning, säger Patrik Wigelius, regionchef på Praktiska Sverige AB (LP 19/10).

Men den här historien handlar naturligtvis inte bara om persiljejärpar.

För det första handlar den om djurrätt. Måste skolelever äta mat som är framställd på ett sätt de finner oetiskt?

För det andra har debatten förstås jagat upp de främlingsfientliga. Att prata fläskkött i Landskrona, bara en dåre tror att det skulle gå utan att insändarsidorna översvämmas av SD-insändare. Men skolans regionchef Patrik Wigelius uppfattar faktiskt inledningsvis att missnöjet bara handlar om att eleverna är nötköttströtta. Men han har blivit klokare.

- Jag förstår nu att man utmanar om man serverar halal. Att vissa grupper uppfattar det som provocerande. Men vi hade ingen aning om att det var kontroversiellt. För oss var det bra, närproducerad mat. Det fick vi. Men vi fick också en het potatis, säger han till mig när jag ringer i veckan för att summera matkriget.

En het potatis utan stekt fläsk till, obs obs.

Det tredje och kanske viktigaste ämnet som satts under luppen är friskolans elevdemokrati. Skolledningen talar inte sanning om informationen som eleverna fått kring den nya matleverantören, och man har varit allt annat än lyhörd för elevernas missnöje. Hade det inte hamnat i tidningen, hade ingen brytt sig.

Som grädde på moset startar skolledningen nu en jakt på läckan. Man frågar runt i klasserna vem som pratat med tidningen, man ringer också upp reportern Lars Möller och ber honom avslöja sina källor. Efter detta flagranta övertramp av källskyddet (en demokratisk grundpelare) bestämmer ledningen sig för att starta en demokrati- och värdegrundsutbildning. FÖR ELEVERNA.

I Sverige vill man gärna vara överens. Men bråk är bra. Landskrona Posten har gjort ett fantastiskt arbete här, intressanta frågor blottläggs och alla diskuterar. Underbart. Fortsättning lär följa.

Annons:
Annons:
Fler krönikor av Maria Rydhagen
NYHETSKRÖNIKÖRER
Annons:
SPORTKRÖNIKÖRER
NÖJESKRÖNIKÖRER
Senaste nytt
Annons:
SPORT
EXTRA
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
HÄLSA
Annons:
REBECCA STELLA SIMONSSONS BLOGG
DAGENS MAGASIN

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader