Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Linda Skugge: Tänk om jag bara sparat...

Annons:

Åsa Moberg har skrivit

en bok som heter "Lustpunkten" - en bok om inlärning utan utbildning. Den är extremt läsvärd, mest på grund av att det är så vansinnigt intressant att få läsa om Åsa Mobergs liv. Det finns några få författare som kan skriva vadsomhelst och ändå är det otroligt intressant, till exempel Märta Tikkanen, Åsa Moberg, Nina Lekander och Suzanne Brögger. När jag läste Märta Tikkanens bok "Två" blev jag så imponerad över hur detaljerad den var och trots att det är på detaljnivå, varenda recension, artikel och boksläpp gås igenom så blir den aldrig tråkig. Hon måste ha skrivit extremt mycket dagbok och varit duktig på att spara alla klipp och brev trots diverse flyttar och fyra ungar och en full man och allt vardagsbestyr. Jag vill också skriva en sån bok. Om hur jag plötsligt, helt out of the blue och utan kontakter fick jobb på en tidning som blyg och mesig 18-åring och kastades in i Stockholms kändis- och suparliv.

Jag skulle kunna namedroppa

hur mycket som helst. Det finns en massa juicy stuff, bara under Ranelidfejden fick jag en massa mejl/brev från diverse kända författare/kulturfolk som stödde mig men inte vågade gå ut offentligt. Det skulle kunna bli en nätt liten bok. 14 år i Stockholms mindre fina medievärld. Massa mumsigt skvaller. Men jag har inte sparat nånting, jag har bytt datorer minst tio gånger, bytt mellan pc och mac och allt är en enda röra. Disketter, cd-r:er och papper och pärmar och klipp och usb:er överallt. I'm so stupid.

Åsa Moberg skriver:

"Om arbetsmarknaden är ett lotteri tillhörde jag dem som tidigt vann en högvinst." Åsa Moberg blev som tonåring krönikör i Aftonbladet 1968. Det är samma för mig, jag kommer aldrig vinna på lotto eller triss och dessutom så överlevde jag likt Moberg min bilkrock. Men jag håller inte med ett ord om vad Moberg skriver om att man inte behöver utbilda sig. Tvärtom tycker jag att utbildning är livsviktigt. Och detta retar folk så mycket att jag varje vecka får mejl från sura människor. Två exempel: "Och varför gick du en sketen samhällslinje på gymnasiet? Varför gick du inte natur? Varför skaffade du dig inte ett yrke där du tjänar pengar, du hade varit färdig specialistläkare vid det här laget. För mig var det SJÄLVKLART att plugga vidare och jag valde att läsa till psykolog och där är jag nu. Hälsningar Jenny" "Lustigt att du skulle klanka ner på 'skrivarlinjer' och andra oseriösa utbildningar. Du har ju själv gått skrivarkurs på Poppius. Det är lustigt att Poppius använder kändisar för att locka dit nya elever. Du är en av dem."

Eeeh, använd hjärnan lite

är ni snälla. Det kan inte vara så att jag PÅ GRUND AV att jag inte har nån utbildning som jag tycker att det är livsviktigt att skaffa en? Det kan inte vara så att jag PÅ GRUND AV Poppius som jag tycker att man INTE ska gå kassa skrivarkurser? Ja, jag gick sketen samhällsvetenskaplig linje, ja jag saknar utbildning, ja jag gick värdelös skrivkurs. Och just därför tycker jag att alla bör skaffa sig en vettig utbildning för att INTE bli som jag. Dessutom: skriv dagbok nitiskt och spara ALLT, vem vet en dag får ni kanske möjlighet att skriva en lika underbar bok som Tikkanens "Två".
Annons:
Annons:
NYHETSKRÖNIKÖRER
Annons:
SPORTKRÖNIKÖRER
NÖJESKRÖNIKÖRER
Senaste nytt
Annons:
SPORT
EXTRA
SPORT
Annons:
Mest läst i dag
BLOGG
SPORT
Annons:
EXTRA
MODEBLOGGEN

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader