Hej Fredrik Reinfeldt.
God fortsättning. Här är mina förhoppningar inför 2007.
Efter ett nyår med hemska streptokocker från dagis så vädjar jag nu till dig Fredde och din Allians.
Sätt press på alla kommunala förskolor och skolor, de som inte håller god hygien får helt enkelt stänga. Det är inte ovanligt att kommunala dagis har en handduk till 25 ungar. Tvål saknas ofta med argumentet: "Barnen häller ut tvålen så vi var tvungna att ta bort den."
Dagis är en hälsofara.
För ett par år sen fick min mamma 600
i sänka med akut inläggning och intravenöst dropp. Det första läkarna frågade var: "har du träffat dagisbarn?". Svar ja.
Barn dör varje år
i Sverige eller blir döva på grund av pneumokocker.
Jag vet flera som fått nåt mördarvirus från dagis som satt sig som halv ansiktsförlamning.
Fredde, ni vill ju helst ha privata skolor/dagis, varför inte ta till detta utmärkta sätt. De som inte kan fixa hygienkraven får stänga. Rök ut dem. Skicka ut hygienspioner.
I min kommun Sollentuna lägger de nu ner ett antal kommunala skolor och de som finns kvar missköts. Jag gissar att det hela är väldigt medvetet för att moderaterna vill att det ska bli som i Täby, det vill säga endast privata skolor. Skolorna får se ut som svinstior för att vi föräldrar ska sätta våra barn i privata skolor.
(Och ja: mina två yngsta barn ska gå privat skola.)
Fredde ta ett råd snälla, gå ut och var tydliga, be alla dina Allianspolare även ute i kommunerna att vara raka i stället för att komma med nåt slags humhum mellan raderna. Det är bland annat därför ni kommer att förlora nästa val, för att ni inte talar i klarspråk. Ni blir partiet - de elaka - som stänger kommunala skolor.
Förekom allt skitsnack
om er (moderat=skällsord bland folk) genom att berätta varför privata alternativ kan vara mycket bra.
Vad händer nu när delar av sjukvården blir privata bolag? Om ni inte förklarar det tydligt så kommer folk tro att ambulansen kör förbi dem om de inte kan betala.
Jag förstår att vården blir otroligt mycket bättre om den privatiseras, de som jobbar där kan påverka sin situation och det kommer att bli lättare att köpa vård (thank you very much). Men om man försöker förklara detta så får man bara ett hånflin som betyder "jaha du är ett sånt där jävla moderatsvin".
Ni har sjukt stora problem
med att nå ut, Fredde!
Mer, Fredde. Jag vill ha privat BB och förlossning. Jag vill kunna köpa hemsjukvård.
Jag vill ha en modern och ny slags föräldrapenning. Varför kan man inte överlåta sin föräldrapeng på nån annan (tillfälligt)? Ni får INTE förlänga föräldrapengen, då förstör ni livet för en massa kvinnor.
Tack för att ni inför kostnad på barn-
akuten så att färre åker dit. Ni måste informera om hur en akut ska användas. På BB måste alla få telefonnummer till närakuter och andra ställen (privata!) dit de ska ringa om barnen blir sjuka. Privatisera och effektivisera Vårdguiden (hur vettigt är det att de jämt säger "åk till akuten" när man ringer om barnen?)
Till sist, Fredde. Ni måste tala
i klarspråk om A-kassan. Ut
i skolorna och förklara för de unga att:
1. hoppar man av gymnasiet så kommer inte livet att leka.
2. jobb är inget som nån annan "skaffar fram", jobba är nåt man fixar själv.