Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Leif GW Persson

Sista versen

Läs GW varje vecka Kolla in professorns specialsajt!
Annons:
FAKTA

Sommarmord


1 Förra månaden var jag tvungen att ta ut semester. Det var personalavdelningen som gnölade på mig. Jag hade för många "sparade dagar". Hur man nu kan spara sin lediga tid? Själv har jag alltid trott att den gick förlorad i det ögonblicket du valde att göra något annat och för att inte min påtvingade sysslolöshet skulle ta kål på mig passade jag på att spela in en liten tv-serie om svenska "Sommarmord".

Quicks medarbetare


2 Vi började i Appojaure uppe i norra Lappland med ett dubbelmord på två holländska turister som inträffade 1984. Ett högst utredningsbart ärende som man borde ha klarat upp om det inte hade hamnat i händerna på före detta överåklagaren Christer van der Kwast och hans närmaste medarbetare Thomas Quick. Säga vad man vill om Kvasten men hade det funnits fler som han skulle det inte ha funnits några ouppklarade mord här i landet. Inte med tanke på alla hundratals svårt psyksjuka mytomaner som hela tiden ligger sömnlösa i sin längtan efter rättsapparatens egen motsvarighet till prinsessan som pussar grodor.

Mordet på Ulla


3 Nu på onsdag den 13 juli är det dags för andra avsnittet i serien "Sommarmord". Ett av de mest uppmärksammade fallen i vår svenska kriminalhistoria. Mordet på Ulla Höglund i Södertälje sommaren 1970. När hennes kropp hittades efter ett par veckor så anhölls hennes man och redan efter ett par månader blir han åtalad. Efter drygt en vecka läggs åtalet ned och mannen frikänns. Polisen bär ner utredningen i källaren eftersom de betraktar ärendet som polisiärt uppklarat men när jag själv går igenom utredningen fyrtio år senare blir jag långt ifrån övertygad om den saken. Döm själva. Mordet på Ulla Höglund är en veritabel rysare.

Om åtta månader går jag i pension efter drygt fyrtio år i statlig tjänst. Sedan drygt ett halvår tillbaka sjunger jag på den sista versen och i mitt fall - logiskt nog - den som handlar om det som man inom polisen kallar för "det sista rycket".
Ibland händer det att en mordutredning går i stå, man hittar ingen gärningsman, de poliser som arbetat med den får annat att göra medan åren bara rinner iväg och på det viset brukar det nästan alltid sluta. Papperen bärs ner i källaren och där blir de också liggande till dess ärendet preskriberas. Att man aktiverar gamla utredningar är sällsynta undantag och undersökningar av Cold Cases - Kalla Fall - ligger långt ner på listan över polisens prioriteringar.
För ett år sedan tog man bort den tidigare 25-årspreskriptionen för mord. Mord som inträffat efter sista juni 1985 kommer aldrig att preskriberas och i en rent juridisk mening kan ett fall numera aldrig kallna. I samband med lagändringen bestämde också rikspolis- styrelsen att det var hög tid för en lagerinventering.

Hur många ouppklarade och icke preskriberade fall av dödligt våld finns det i våra register, pärmar, lådor och skåp? Plus alla kartonger som vi redan hunnit bära ner i källaren.
Det var jag som fick uppdraget och därmed också den text som jag och mina utmärkta medarbetare, Mikael Rying och Eva Sjögren, numera går omkring och gnolar på. Ta reda på hur många fall det handlar om, sortera dem i begripliga högar och eftersom jag är ledig från det jobbet när jag skriver den här kolumnen kan det vara hög tid att redovisa vad vi kommit fram till så här långt i vårt arbete.

Totalt handlar det om cirka femhundra mord och med närmare fyrahundra av dem är det tyvärr så illa att de inte bara har kallnat utan även gott hädan för gott.
Trösten i det senare sammanhanget är att många av dem faktiskt är uppklarade men att man av olika skäl aldrig kommer att kunna lagföra gärningsmännen. Den vanliga orsaken till det är för övrigt att de redan är döda. Så kallade utvidgade självmord - typ mannen som mördar hustrun och barnen och avslutar det hela med att ta sitt liv - är den största enskilda kategorin i det sammanhanget.
Med de återstående drygt hundra fallen är det inte på det viset. Jag och mina medarbetare bedömer dem som möjliga att utreda trots alla år som gått och bland dessa ärenden finns för övrigt ett flertal av de mest uppmärksammade morden som begåtts här i landet under det senaste kvartsseklet. Det är också här som vi nu befinner oss i vårt arbete. Ställa diagnos på varje enskilt fall, ordna dem efter våra chanser att få någon ordning på dem och se till att det också blir någonting gjort.
Den vanligaste frågan som jag och mina medarbetare får, både från våra arbetskamrater vid polisen och från alla andra människor som bryr sig, är hur många av dessa hundra mord som vi kommer att kunna klara upp.

Jag har tidigare sagt att några mirakel skall vi inte förvänta oss - vilket jag fortfarande står för - och även nämnt en siffra på ett tiotal fall. I dag, när jag har bättre grepp om hur vårt material ser ut, är jag faktiskt betydligt mer optimistisk än så.
Jag tror således att vi kommer att kunna presentera någon form av facit i närmare hälften av dessa fall och åtminstone kunna lagföra en gärningsman i en fjärdedel av dem även om det kommer att ta några år och kräva åtminstone ett halvdussin kvalificerade utredare.
Ett billigt pris för att åtminstone ge några av alla anhöriga till dessa mord- offer ett avslut och en möjlighet att gå vidare med sina liv. Dessutom polisens plikt i förhållande till den allmänhet som vi är satta att skydda och som betalar oss för att göra det.

Fast själv sjunger jag på sista versen och om åtta månader har jag sjungit färdigt. Ingen stor sak i det. Det finns andra som bryr sig och kan ta över. Yngre och mer välljudande stämmor än min.
Annons:
Annons:
LÄS ALLA LEIF GW:S KRÖNIKOR
Annons:
Senaste nytt
Annons:
SPORT
NÖJE
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
EXTRA
Annons:
MODEBLOGGEN
MODE

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader