Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text

Leif GW Persson

EU-kandidat. Alf Svensson - klok, erfaren och hygglig, tycker Leif GW Persson och ger honom sin röst. Foto: Christian Örnberg EU-kandidat. Alf Svensson - klok, erfaren och hygglig, tycker Leif GW Persson och ger honom sin röst. Foto: Christian Örnberg

Jag har satt kryss för Alf till EU

Läs GW varje vecka Kolla in professorns specialsajt!
Annons:
Läs mer om
I dag är det val till Europaparlamentet och själv skall jag rösta på Alf Svensson. Ett personval som väckt både förvåning och bestörtning bland mina politiskt intresserade närstående.
Det som satt deras känslor i svallning är dock inte det faktum att en gammal sosse, som jag, röstar på en gammal kristdemokrat, som han, utan den omständigheten att Alf Svensson är sjuttio år fyllda. En "gammal gubbe", alternativt "pigg pensionär", och enda förklaringen till att jag fastnat för honom måste väl ändå vara att jag snart är där själv och redan besväras av en tilltagande lallighet.

Av honnörsordet "pigg pensionär" förstår vi också att det är något skumt med pensionärer. Diverse figurer, av blandat kön, som tillbringar sin tid med att åka Ålandsbåt, spela bingolotto, äta prinsesstårta och spilla kokkaffe på sina illasittande, felknäppta paltor. Och att "den pigge pensionären" väsentligen kännetecknas av det faktum att han inte behöver skruva hela tiden på sin hörapparat för att kunna uppfatta dragspelsmusiken.
Själv delar jag inte den uppfattningen och allra minst när det kommer till Alf Svensson.

Alf Svensson är en klok, erfaren och hygglig människa. Tillika politiker med stora kunskaper och ett närmast unikt kontaktnät, en medmänniska med stark närvaro och ett stort engagemang i allt detta, såväl stort som smått, som berör oss alla.
Hur många politiker passar in på den beskrivningen? Alla dessa - hälften och tredjedelen så gamla som Alf - som vandrat direkt från ungdomsförbunden, genom lokalpolitiken, till rikspolitiken, avskärmade från vanligt mänskligt liv, och som alldeles för ofta låter som om de hade rutpapper i huvudet och munnen full med gröt.
Pigga och engagerade ungdomar? Nåja. Inte alltid, väl, och eftersom jag själv har större krav på de som skall ta tillvara mina politiska intressen så är Alf Svensson ett enkelt val. Speciellt till ett Europaparlament där Sverige är ett mycket litet land i gemenskapens utkant. Dit måste vi skicka folk som det är värt att lyssna på och som har förmågan att lyssna på andra. Inte en massa gnällpittar, oavsett kön, som ser som sin främsta uppgift att lägga ner EU. Eller åtminstone omvandla Europa till ännu ett Sverige. För "utlänningarnas" eget bästa givetvis.
Så, själv har jag satt kryss för Alf till EU. Trots att jag inte är det minsta dement och fortfarande ror med båda årorna.

PROFESSORNS SPAN-NYTT

1 Äta långsamt spaningHar åkt till hälsohem i Toscana tillsammans med mina två äldsta döttrar. Ägnar mig åt den lokala favoritsporten, att äta långsamt. Upptäcker att jag har mycket stora förutsättningar för denna gren. Särskilt svårt är det heller inte eftersom både tomater och meloner smakar just tomat och melon. Eller den lufttorkade skinkan. En liten och helt säkert in i döden lycklig gris. Med smak av medelhavets sälta och den sol som lyser över såväl levande som döda.
2 Bris-spaningPå kvällen vandrar jag mellan grönskande kullar. Dagens hetta har lagt sig och kvällsbrisen svalkar kinder och panna. Den där speciella vinden som samtidigt smeker, värmer och kyler, och som man nästan aldrig möter. Och det är givetvis där och då som jag får idén till en alldeles lysande uppfinning. En pedaldriven brisfångare, den logiska fortsättningen på de blixtlås, telefoner, kullager, AGA-fyrar och datamöss som ärat burit Sveriges namn runt jorden.
3 Pedaldriven bris-fångar-spaningDen givna klädseln när man genomför detta, av Vår Herre benådade uppdrag, är en ljus och löst sittande linnekostym. På huvudet en stråhatt. I mitt fall är kostymen ljust gul och stråhatten vit men självklart finns här utrymme för individuella variationer och val. Miljövänlig är den också. En vanlig gammal herrcykel som jag framtill försett med en insugningstratt. Makligt trampar jag mot brisen som svalkar kinder och panna, sugs in i tratten, förs vidare genom en enkel trädgårdsslang som jag fäst vid ramen, för att slutligen samlas upp i ett löstagbart brislager som jag placerat på pakethållaren. Alla dessa dagar som brisen inte svalkar mina kinder och min panna, kan jag så ta fram mitt brislager och bara lätta något lite på ventilen på behållaren för att återigen uppleva denna njutning som knappt låter sig beskrivas.
4 Brisfångarklädsel-spaning
Den givna klädseln när man genomför detta, av Vår Herre benådade uppdrag, är en ljus och löst sittande linnekostym. På huvudet en stråhatt. I mitt fall är kostymen ljust gul och stråhatten vit men självklart finns här utrymme för individuella variationer och val.
Annons:
Annons:
LÄS ALLA LEIF GW:S KRÖNIKOR
Annons:
Senaste nytt
Annons:
SPORT
NÖJE
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
EXTRA
Annons:
MODEBLOGGEN
MODE

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader