Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text

Leif GW Persson

Inte en blå uniform så långt ögat når

Läs GW varje vecka Kolla in professorns specialsajt!
Annons:
FAKTA

Minns ni Kent Eriksen? Polisen i Solna som för drygt tre år sedan kontrollerade en misstänkt pedofil, kom på kant med den lille filuren, och sammanfattade deras korta möte med att han tyckte att den misstänkte "verkade vara en stor jävla idiot".
För en gångs skull började rättvisans kvarnar att mala och för att göra en lång historia kort så dömdes Eriksen i mars förra året av Tingsrätten i Stockholm för både förolämpning och förtal; dagsböter på femtio tusen, skadestånd på sammanlagt tjugo och kostnader för hans försvar på ytterligare tjugo. Totalt närmare hundra tusen i baken om vi nu ska ta det på enklaste vis och med tillbörlig respekt för målsägandens läggning.
Eftersom jag själv och många av Expressens läsare tyckte att detta rimmade illa med både brottet och kraven på en rimlig rättvisa så skapade vi stödfonden för Kent Eriksen. Totalt fyra hundra bidragsgivare samlade in sammanlagt 150000 kronor och domen överklagades.
För fjorton dagar sedan kom hovrättsdomen. Böterna minskade till drygt trettio tusen, skadeståndet till fem tusen och advokatkostnaderna i hovrätten stannade på staten. Sammanlagt skall Eriksen således betala drygt femtio tusen i böter, skadestånd och ränta samt advokatkostnader från tingsrätten. Pengar som stödfonden med nöje skall betala ut för att markera vad vi uppfattar som rätt och rimligt.
Återstår närmare hundra tusen kronor som jag föreslår att vi ger till någon organisation som arbetar för att skydda barn och ungdomar mot sexuella övergrepp? Ecpat är ett förslag och jag tar gärna emot flera från fondens bidragsgivare. Så hör av er snarast!

I det fagra Sörmland där jag bor har vi en alldeles utmärkt lokaltidning, Södermanlands Nyheter. I förra veckan hade man dessutom en stor artikel om en av mina hjärtefrågor, nämligen "bristen på kommunpoliser i Östra Sörmland" (SN, 21 oktober).
En, i en saklig mening, väl underbyggd artikel, tillika balanserad på ett sätt jag själv alltmer sällan är. "Brist och brist", förresten.
I det Gnesta dit jag åker för att besöka banken och Systembolaget, eller gå på Gnesta Strand och njuta av deras utmärkta husmanskost, finns över huvud taget inga poliser sedan flera år tillbaka.
"Värst drabbat är Gnesta. Där gapar båda kommunpolisstolarna tomma", som Södermanlands Nyheter valt att uttrycka saken, och själv är jag alltså svenskt och hederligt förbannad eftersom jag tjatat om den saken i flera år nu.

I Gnesta kommun
bor cirka 13000 människor vilket i sin tur innebär att där skulle finnas 26 poliser om man nu hade den andel av landets poliser som antalet invånare och den lokala brottsligheten motiverar, och som man faktiskt betalar för på sina skattsedlar. Inte två tomma stolar, således utan 26 konstaplar som för övrigt med fördel kan syssla med annat än att sitta och hänga på en stol.
För drygt ett halvår sedan tändes dock hoppets svaga och flämtande låga. Då fick nämligen polisen i Gnesta ett nytt och fräscht kontor. Mitt i staden och enligt skylten på dörren kunde man också få träffa dem där varje tisdag mellan tio och arton - med det sedvanliga lunchuppehållet på en timme - men de tisdagar som jag kontrollerat den saken har jag inte ens kunnat iaktta några tomma stolar. Låst och bommat till stationen och inte en blå uniform så långt ögat når. Och vad gör man nu åt den saken i detta avlånga land som i allt väsentligt består av några hundra orter som Gnesta, med "tomt gapande stolar"?

I somras tillsatte regeringen ännu en utredning om polisen. En parlamentarisk kommitté med representanter för samtliga partier i riksdagen (med undantag för Sverigedemokraterna) och i direktiven för deras arbete kan man hitta både de vanliga honnörsorden - "högre kvalitet, ökad kostnadseffektivitet, ökad flexibilitet samt väsentligt förbättrade resultat i polisens verksamhet" - och den vanliga blandningen av högt och lågt vad gäller de olika åtgärder som man bör överväga (Dir. 2010:75).
Överst på agendan står dock frågan om den framtida styrningen av Sveriges polis och man behöver varken vara synsk eller kunna läsa mellan raderna för att förstå att det man egentligen är ute efter är att kraftigt öka den centrala styrningen av polisorganisationen. Att förvandla polisen till en myndighet i en beslutsmässig och administrativ mening och ytterligare öka rikspolisstyrelsens makt i förhållande till de regionala och lokala myndigheterna. Vid rikspolisstyrelsen svävar man heller inte på målet. Där talar man redan nu om den framtida polisen som "en myndighet".

Argumenten är de i sammanhanget vanliga. Stordriftens fördelar, spara folk och pengar och varför skall vi ha en polisadministration i varje län när vi kan klara oss med en enda central ledning som håller i både makten och pengarna, och allt annat med, för den delen.
Det empiriska utfallet av det här slaget av "reformer" är också väl känt sedan snart 50 år tillbaka. Varje gång har man nämligen förvandlat fungerande poliser till pärmbärare och ökat den senare andelen på bekostnad av den förra.
Snart har man också förvandlat Sverige utanför de tre storstadsregionerna till ett land helt utan poliser och de två stolar "som gapar tomma hos polisen i Gnesta" är således bara ett logiskt förebud om den verklighet som vissa politiker tydligen redan bestämt att vi medborgare utanför storstäderna skall leva i.
Problemet med tomma stolar tror jag är enkelt nog att lösa. Betydligt värre de tomma huvuden som ställer fram dem åt oss.
Annons:
Annons:
LÄS ALLA LEIF GW:S KRÖNIKOR
Annons:
Senaste nytt
Annons:
SPORT
NÖJE
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
EXTRA
Annons:
MODEBLOGGEN
MODE

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader