KARLSTAD. När vi får se filmen med kvinnan som länsar offrets bankkonto studerar jag konstnären med släggyxan, men hon rör inte en muskel. Bevakningsvideon och ett hårstrå från peruken kan bli avgörande bevis i det värmländska Shakespearedrama som just nu utspelas vid tingsrätten i Karlstad.
Vi har en konstnär från Norge som enligt åklagare Barbro Brännlund förgiftar bakverk, massakrerar en manlig väns huvud till oigenkännlighet med en släggyxa, och klär ut sig i peruk, solglasögon och jacka i storlek XL för att länsa den 63-åriga mannens bankkonto.
Den åtalade konstnären, en tunn kvinna i 60-årsåldern, säger att hon bara försvarat sig mot ett våldtäktsförsök i den där sommarstugan utanför Molkom.
När bilderna av det massakrerade huvudet ska visas i tingsrätten klarar inte offrets sambo, en 64-årig tv-producent, att vara kvar i salen. Hon reser sig och går ut.
Det är lätt att begripa. Den tunga släggyxan, som är ämnad att klyva mycket grov och vresig ved, har efter ett flertal slag krossat den övre delen av offrets huvud. Åklagaren varnar för de blodiga bilderna i förväg, och när hon pratar om fluglarverna och lukten blir vi alla illamående.
För att oskadliggöra en presumtiv våldtäktsman är det ett anmärkningsvärt övervåld att slå en släggyxa mot hjärnan flera gånger. Särskilt som konstnären erkänt att hon innan dess hade drogat 63-åringen med chokladbollar spetsade med fem till tio sömntabletter.
Offrets sambo, som förhörs vid måndagens förhandling, säger att det är otänkbart att 63-åringen skulle ha försökt våldta konstnären. Hon menar att hennes sambo har lurats och att konstnären var ute efter hans pengar.
Detta försöker också åklagaren att visa. Den norska kvinnan hade konstant pengabrist, och offrets sambo var god man för den åtalade.
Efter attacken dolde konstnären 63-åringens kropp under lakan och kudde, låste in honom i stugan, snodde hans bil och körde därifrån. Det har hon erkänt.
Däremot nekar hon till att det är hon som stegar fram till bankomaten och plockar ut alla pengar, 7 500 kronor, från offrets konto. När filmen visas i rätten kan i alla fall konstateras att det trots maskering är väldigt likt den norska kvinnan. Dessutom kan fyndet av ett syntetiskt hårstrå i offrets bil få en avgörande betydelse.
Konstnären, som för övrigt har arbetat med kostym och scenografi vid en teater i Norge, har också lärt sig mycket om skallens och hjärnans uppbyggnad under många år som medicinsk illustratör.
När det fruktansvärda resultatet av konstnärens attack mot huvudets vitalaste delar redovisas för tingsrätten har den åtalade inga problem att titta. Hjärnor är ett av hennes favoritmotiv, säger hon i en norsk intervju från 2003, och poserar leende framför kameran med ett kranium i ena handen. Shakespeare hade inte kunnat skildra det bättre.