Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text

Lars Lindström

Vespamannen kan finnas på bild

Läs fler krönikor! Här är Lars Lindströms samlingssajt
Annons:
Läs mer om
I Stjärnsund, när Engla försvann, var det en fantastisk slump att gärningsmannen Anders Eklund plåtades nära brottsplatsen.
I fallet med den skjutna greven är det annorlunda.
Det skulle inte förvåna mig om mannen på den knallgula vespan har fotograferats.
Flera miljoner turister besöker varje år Stockholm, och många av dem gör givetvis ett besök i Gamla stan. Vad de har gemensamt? Alla har en kamera, minst en. Kanske rentav en videokamera, en vanlig digitalkamera och en mobilkamera.
I går kväll greps och anhölls en man, en kriminellt belastad dörrvakt och möjligen vespamannen.

Här på Tyska stallplan i Gamla stan i Stockholm stod gärningsmannen och hängde i flera timmar, medan han väntade på att de utsedda måltavlorna skulle komma ut från Storkyrkoskolan. På skolgården på baksidan spelar eleverna fotboll, hoppar hopprep och spelar kula som om tiden hade stått still.
Alldeles i närheten ligger turistattraktionen Mårten Trotzigs gränd, stans smalaste, med en bredd på endast 90 centimeter. Två grupper av turister turas om att fotografera medan jag vandrar förbi.
Längs Svartmangatan, där gärningsmannen tros ha flytt, fotograferas människor och detaljer av en grupp fransmän och ett ungt par med ryggsäckar.
Om gärningsmannen flydde över Stortorget och ned längs Slottsbacken, som polisen tror, lyckades han passera några av de mest turisttäta områdena i Gamla stan.
Här ser man dagligen guidade grupper med kameror hängande på bröstet, och mängder av turister som plåtar varandra framför Storkyrkan och Slottet, eller åt andra hållet, med Skeppsholmen som fond. Ett ungt par från Kina frågar om jag inte kan ta en bild av dem, med deras kamera, och det gör jag förstås.

När en besökare i Stjärnsund för ett år sedan av en händelse råkade ta några bilder som löste ett mord som ännu inte inträffat, var det en osannolik händelse.
Han fotograferade inte bara Engla på sin cykel utan även, 55 sekunder senare, den röda bil som tillhörde Anders Eklund. Mannen som några minuter senare skulle komma att mörda flickan.
Kanske togs hundratals eller rentav tusentals bilder i Gamla stan under de timmar dramat pågick i tisdags; den långa väntan, skotten, flykten. Kanske finns en bild av gärningsmannen i en kamera på väg tillbaka till Kina eller Frankrike just nu.
Eller också betyder polisens knappa kommentarer om att de genom vittnesuppgifter och andra iakttagelser har gjort sig ”en samstämmig bild” av gärningsmannen helt enkelt att de redan har ett suddigt turistfotografi.
Valet av flyktfordon, en vespa eller lätt motorcykel, är förstås smart ur perspektivet att det går att framföra i smala gränder och i trängda fall på trottoarer och mot körriktningen.
Det antyder att dådet var väl planerat och uttänkt. Det obegripliga blir i så fall färgen. Knallgul.

Om du stod och plåtade på Stortorget eller på Slottsbacken i Stockholm i tisdags kväll strax efter halv sju ska du definitivt kolla igenom bilderna ordentligt innan du raderar dem. Leta efter ett motorfordon på två hjul och med en knallgul färg.
Annons:
Annons:
Fler krönikor av Lars Lindström
NYHETSKRÖNIKÖRER
Annons:
SPORTKRÖNIKÖRER
NÖJESKRÖNIKÖRER
Senaste nytt
Annons:
SPORT
NÖJE
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
EXTRA
Annons:
MODEBLOGGEN
MODE

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader