Politikens innersta väsen är att påverka och förändra.
Givetvis påverkar det politiska tilltalet och samhällsklimatet även de labila och skjutgalna.
Se på Arizona. Se på Malmö.
Sarah Palin är inte personligen ansvarig för massakern i Arizona. Även om hon är en av dem som bär skuld för den upphetsade tonen i amerikansk politik. Även om hennes karta – med kikarsikten mot politiker som hon ville ha bort – är omdömeslös. Särskilt som hon låter den ligga kvar på Facebook trots att en av politikerna, Gabrielle Giffords, är skjuten i huvudet.
Jimmie Åkesson är inte heller personligen ansvarig för seriemorden i Malmö. Även om Sverigedemokraternas hat mot människor som inte har en ”helt övervägande svensk identitet” har inverkat menligt på det svenska samhällsklimatet det senaste decenniet. Även om han eggar upp rasister med yttranden som att muslimer är ”vårt största utländska hot sedan andra världskriget".
Det är lätt att säga att gärningsmannen är en dåre. Han hade kunnat skjuta vem som helst.
Men nu sköt Jared Loughner i Tucson, Arizona, enligt polisens utredning, med avsikt att döda den demokratiska politikern Gabrielle Gifford. Han öppnade eld på ett politiskt torgmöte och dödade minst sex personer och skadade 14. Han köpte sitt vapen i november, säger polisen, med avsikt att döda kongressledamoten. De har hittat ett kuvert med Giffords namn och texten ”mitt mord” hemma hos Loughner.
Seriemördaren i Malmö – den misstänkte heter Peter Mangs – har skjutit mot och dödat Malmöbor med utländskt utseende. Det är det enda som offren har gemensamt: de ser inte ”svenska” ut i gärningsmannens ögon.
Sverigedemokraterna har under det senaste decenniet påverkat människors inställning till dem som inte har en ”helt övervägande svensk identitet” och inte ”av sig själv och av andra svenskar uppfattas som svensk”, som det står i partiprogrammet.
I USA kräver demokrater efter massakern i Arizona att Sarah Palin borde be om ursäkt för att hon underblåser den här typen av ”regeringsfientliga krafter”. 2009 varnade den amerikanska myndigheten Department of Homeland Security för att våldsamheter från högerextrema var att vänta, på grund av det ekonomiska och politiska klimatet.
I Sverige hetsar SD mot muslimer, och att säga att partiets propaganda INTE påverkar människors inställning vore att säga att partiet har misslyckats. Det måste väl vara själva syftet med propagandan, att påverka människor? Att uppmana till kamp för att bevara Sverige svenskt?
Sverigedemokraternas fullmäktigekandidat Marie-Louise Enderleit i Trelleborg uppmanade i förra årets valrörelse till avrättning av invandrare. Om en fullmäktigekandidat planterar den typen av idéer hos sina presumtiva väljare – vad har det för effekt?
Rasismen ligger och pyr, lågorna av hat flammar då och då upp. Att en bitter och psykisk störd människa, som känner sig misslyckad och förbisedd, suger i sig rasistiska och konspiratoriska idéer – som det flödar av på internet – är inte konstigt.
Den som påstår att det politiska klimatet i ett samhälle inte påverkar människor stoppar huvudet i sanden. Förklaringsmodellen ”förvirrad enstöring” till morden i Arizona och Malmö är en lätt utväg.
Men alla som bygger upp sin propaganda på hatets grund får vara beredda på att förvirrade enstöringar kan ta saken i egna händer.