När 40-åringen håller i kameran går det utmärkt att plåta en våldtäkt av en tonårstjej på ett gangbang.
Själv vill han helst inte bli fotograferad utan en handduk över huvudet.
Verkligheten har hunnit i kapp toppchefen som misstänks ha blivit en hallick.
I sal nummer 13 i Solna tingsrätt bär han grågrön kavaj, uppknäppt ljus skjorta och mörka byxor. Metallbågarna till hans glasögon är tunna, hans hår är ännu tunnare. Det är lättare att tänka sig honom vid ett viktigt möte på kontoret än när han med kamera i hand fotograferar en våldtäkt av en flicka på ett gangbang.
De flesta beskriver honom i förhören som "väldigt trevlig". En framgångsrik man med miljonlön och villa i attraktiva kvarter och en chefsposition inom ett stort företag och med möjligheter till många tjänsteresor både inom landet och internationellt.
Samtidigt har 40-åringen bakom den putsade fasaden levt ut sina sexfantasier. Han måste ha förstått att risken var stor att hans värld skulle rasa samman. Kanske var det en del av kicken?
Kammaråklagare Sara Lindqvist har ett litet berg av dokument framför sig, som hon sorterar i högar. Hon säger att toppchefen möjliggjort, fotograferat, marknadsfört, underhandlat med köpare.
Hon säger "hänsynslöst utnyttjande", och poängterar att det i vissa fall handlat om "sex med flera köpare samtidigt, så kallad gangbang". Då darrar åklagaren en smula på rösten.
Vi får bara vara med i rättssalen under 20 minuter, sedan stängs dörrarna som så ofta när det handlar om sexualbrott. 40-åringen åtalas också för medhjälp till våldtäkt och köp av sexuell handling av barn, eftersom några av de nio tjejerna är under 18 år.
Enligt åklagaren fotograferade han gärna när de skyddslösa tjejerna förnedrades av ett gäng gangbanggubbar, la ut bilder på internet och behöll dem i ett usb-minne under namn som "gb1", "love to suck" och "old man cleaning me up".
Hans intresse för fotografering har helt försvunnit när han själv sitter i en utsatt position, men varken en handduk över huvudet eller en övernitisk vakt (som hämtar en vikskärm som den åtalade får huka bakom!) kan förhindra att det är dags att se sanningen i vitögat.
I ett av polisförhören berättar en av tjejerna att gangbanggubbarna skrek fula ord åt henne, kallade henne slampa och hora, och ville att hon skulle säga hur skönt det var att bli tagen så där hårt. "De ville ha bekräftelse hela tiden", säger hon.
Kanske vidrör hon själva kärnan där. Alla söker bekräftelsen, på olika sätt.
Efter den här rättegången hoppas åklagaren att toppchefen och några av hans kompisar får en bekräftelse på att det inte är lagligt att köpa sex av barn, skaffa torskar åt tonårstjejer, våldta unga flickor på dyra hotellrum... eller att fotografera förnedringen.