Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text

Lars Lindström

Jag tror han njöt av sitt dubbelspel

Läs fler krönikor! Här är Lars Lindströms samlingssajt
Annons:
Läs mer om
Göran Lindberg, 64, reste runt med sin lilla väska fylld av sadism och sitt behov av att misshandla tonårsflickor.
Han kallade sina föreläsningar om jämställdhet för "Helmjukt".
Ingen ska inbilla mig att inte den titeln är vald med omsorg.
I dag vet alla att han borde ha talat under rubriken "Helsjukt", att han drev med oss hela tiden, att han lurade polisen, myndigheter, företag, regeringen och Förenta Nationerna.
Jag tror att Göran Lindberg trodde på jämlikhet på samma sätt som Helge Fossmo i Knutby trodde på Gud, som ett sätt att tillfredsställa och dölja sina begär: makten över kvinnan och hungern efter sex.
I en bil parkerad i Täby kyrkby någon gång mellan 20 och 24 januari 2007 misstänks förre polischefen Göran Lindberg ha våldtagit en 17-årig tjej. Först slog han henne enligt misstankarna med fem slag i ansiktet. Sedan ska han ha tryckt han isär hennes ben och tvingat till sig ett samlag.
Han ägnade knappast en tanke då åt sin programförklaring i kampen mot kvinnovåldet: "Manskraft är att visa inre styrka och att visa i handling att alla är lika värda - då slår vi inte, förnedrar inte, mobbar inte och trakasserar inte."
När han enligt stämningsansökan en vecka senare våldtog tonåringen igen blev han ännu råare, band henne, slog henne och orsakade fysiska skador i hennes underliv.

Om den 17-åriga flickan hade läst Dagens Industri kunde hon en vecka efter den polisanmälda våldtäkten ha hittat en annons med den misstänkta gärningsmannen i en "kompetensbilaga".
En leende Göran Lindberg på bild och rubriken "Välkommen till Helmjukt", ett föredrag om de mjuka frågorna och om kampen för jämställdhet mellan kvinna och man.
Visst kan man tänka sig att mjukisprofilen handlar om ett sätt att kompensera sin mörka sida, att stå ut med sig själv. Men jag tror inte på det.
När polischefen binder 17-åringar och slår dem på käften och kallar sin föredragsserie "Helmjukt" - då tror jag han njuter av sin dubbelroll. När han pratar om våld mot kvinnor under rubriken "Vem i hela världen kan man lita på?" - då är han fruktansvärt nöjd med sitt sjuka dubbelspel.

Januari 2009 tycks ha varit en aktiv månad. Misstänkt hårdför våldtäkt på en annan 17-åring i Bandhagen. Föreläsning om genusfrågor på Polishögskolan inför en delegation jurister från Vitryssland. Misstänkt koppleri på Rica hotell i Stockholm. Intervju om kvinnofrågor med Dagens Industri.
Till Susanne Bark på DI sa han:
- Jämställdhet är ett effektivt vapen för att minska våldet i samhället.
Vissa menar att han var seriös i sitt jämställdhetsarbete. Inget kan få mig att tro något annat än att det bara var den perfekta täckmanteln. Poliskårens allra mjukaste man, med en väska full av sadism och händerna ömma av slag.
Annons:
Annons:
Fler krönikor av Lars Lindström
NYHETSKRÖNIKÖRER
Annons:
SPORTKRÖNIKÖRER
NÖJESKRÖNIKÖRER
Senaste nytt
Annons:
SPORT
EXTRA
SPORT
Annons:
Mest läst i dag
BLOGG
SPORT
Annons:
EXTRA
MODEBLOGGEN

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader