Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text

Jenny Strömstedt

Foto: Robban Andersson Foto: Robban Andersson

Rolls-Royce-gran blir mitt bidrag till barndomsbanken

Läs fler krönikor! Här är Jenny Strömstedts samlingssajt
Annons:
FAKTA

Kungen - eller är det Silvia i peruk?

Kungen - eller är det Silvia i peruk?
Det roligaste sidospåret i rapporteringen kring den berömda och enligt experter falska kungabilden är spekulationerna kring vem som är mannen på bilden, om det nu inte är kungen.
Alan Alda från den gamla tv-serien "MASH" eller naturfotografen Bo Landin är två av de mer sannolika förslagen. Göran Greider föreslår Silvia i peruk. Sedan finns de dem som menar att det är kungen men ifrågasätter varför vi ska uppröras över att han var på en Lady Gaga-konsert. "Det var min 14-åriga dotter också. So what?".

Naiv önskan, "Idol"-Amanda

Naiv önskan, "Idol"-Amanda
Idolvinnaren 2011 Amanda La Fondell vill efter en vecka avsäga sig idolepitetet. Som illvillig programledare i det trivsamma "Nyhetsmorgon" på TV4, vill jag bara säga att dylika önskningar brukar resultera i den totala motsatsen. Fråga "Idol"-Ola.

Tack - till er som orkar tänka längre

Tack - till er som orkar tänka längre
Pernilla Wahlgren ger sig på Freddie Wadling i sin blogg för att han är en osund förebild och blir jättearg när hon får kritik tillbaka för att hon med hårda ord dömer ut en gammal man med ett rätt krångligt liv bakom sig.
Röka får man inte göra på bild, ens om det är en ersättare till betydligt tyngre droger. Katrin Zytomierska hänger ut sin au-pair som sjappade under en USA-resa, enlig Katrin var en av anledningarna att hon var för snäll mot den "polska bondflickan". Kritiken har inte låtit vänta på sig men Katrin försvarar sitt utfall med att "Jag filtrerar ingenting." Plötsligt är jag så tacksam över att det finns bloggläsare som lägger tid på en vettig dialog. Att det finns journalister som i ett vidare sammanhang ställer motfrågor och kanske hittar ett annat perspektiv.
Det vore roligt om inte alla blev avskedade i ett framtida medielandskap.

Och det hände sig vid den tiden för ett år sedan att jag forsade fram på det stora möbelvaruhuset med en kundvagn som sakta fylldes av kulörta kulor, ljusslingor och handblåsta röda ljuslyktor med plats för oräkneliga värmeljus.
Det hände sig att jag sprang hundrameterslopp i rekordfart från fiskaffären till bageriet till leksaksaffären och tillbaka igen medan de inlagda strömmingarna plaskade upphetsat i sina plastbyttor.
Inte bara en gång utan flera sprang jag, för det var alltid något som jag hade glömt och den frånskilda modern som bara firar jul med sina barn vartannat år vill liksom klistra fast tomtebolyckan i deras barndoms­minnen. Med limpistol. Samma pistol som också användes till att göra Panduro­pyssel att hänga i granen till en kostnad som vida översteg dekorationerna som finns att köpa på NK.
I år är mitt enda bekymmer att ­kyl­skåpet borde rengöras, och det är ju tråkigt.
Maken har heller inte önskat sig något i julklapp och det är ännu tråkigare.
Den uteblivna julruschen är möjligen dyster för en julfascist som i sitt tidigare liv (och nej, detta är inget jag skäms över) konstruerat minu­tiösa körscheman för tomtens ankomst och korvens entré, samt tvingat mot­villiga ateister att sjunga religiösa sånger för att framkalla åtminstone en vag känsla av frid.
Det är ändå friden man vill åt.
I år blir det möjligen en bit lax till katten.
Det låter rent av deprimerande.
Fast nu överdriver jag. Varannanveckasfamilj är också styvfamilj och trots den tillfälliga barnlösheten ökar möjligheterna till mustiga tomtemöten exponentiellt för ett lättrörligt par utan skrikigt påhäng.
Två barndomshem med åldrande föräldrar, ett par syskon med ingifta familjer och så några exmän på det. Och några exfruar. Ganska många exfruar. Samt alla vänner som plötsligt ser en möjlighet att få debriefa sina Norénupplevelser tillsammans med vuxna människor de har en känslomässigt avslappnad anknytning till.
"Kom!"
Det finns något lika hoppfullt som bedjande i rösten. Varför stillsamt slumra till framför Karl-Bertil efter ett par korkar lättglögg när det går att kryssa mellan andras glada julskinkor?
Undersökningar om julen visar att det svenskarna fruktar mest är stressen . Samtidigt omfamnar vi den som sybariter i en lättjefylld konsumtionssuck. Gnället förenar mer än stressen förgör. Ett stopp till hinner vi med. Ensamheten har fortfarande suspekta drag trots sin stillsamma leverans av närvaro.
Barnen kommer hursomhelst på jul­dagen. Fullproppade med knäck, köttbullar och små, små, små, ja pyttesmå plastleksaker (så små att de hinner komma bort innan de kommer fram).
Med tanke på visdomsorden en bekant yttrade under det att hans dotter befann sig hemma på pappavecka: "Ångesten som uppstår när jag inser att det är hennes barndom som pågår i rummet bredvid", så börjar det rycka i benen.
Jag måste fylla barndomsminnes­banken även i år.
En gran är nog ändå nödvändig.
En "Rolls-Royce"-gran som handlaren uttryckte det medan han skakade ner grenarna på ett prakt­exemplar från Skåne.
Hyacinter krävs för doftminnets skull, och även om de tröttnat på prinskorv så är en krämig Jansson en slags minsta gemensamma jul. Hemkörd.
Jag måste gå ut och handla.
Frid på jorden.
Annons:
Annons:
Fler krönikor av Jenny Strömstedt
NYHETSKRÖNIKÖRER
Annons:
SPORTKRÖNIKÖRER
NÖJESKRÖNIKÖRER
Senaste nytt
Annons:
SPORT
NÖJE
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
EXTRA
Annons:
MODEBLOGGEN
MODE

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader