BRITTA SVENSSON: Elins svåra val - hur hon än gör
För en vecka sen var Tiger och Elin det sötaste paret på jordklotet. Deras kärlekshistoria var nästan för bra för att vara sann.
Ändå trodde vi på den.
Allihop.
Nu visade den sig vara just det - för bra för att vara sann.
Nu svallar svenska hjärtan av stolthet över att vår egen Elin, ingen vanlig au pair utan dotter till en socialdemokratisk minister och en Sveriges Radio-journalist, inte tog någon skit.
Precis som en svensk tjej med skinn på näsan inte ska göra. Elin är vår hjältinna.
Hon reagerade så starkt på ryktena om makens otrohetsaffärer, att hon fick honom att tappa fattningen och krocka i sina försök att fly fältet.
Tiger förnekar frenetiskt att hon ska ha misshandlat honom, så vi får tro på det. Något annat vore en katastrof för Elin Nordegren Woods.
I USA finns inte ordet "kvinnomisshandel". Det heter "domestic abuse", en könsneutral term som innefattar också att en kvinna misshandlar sin man, eller våld i samkönade relationer.
Om Elin skulle gripas för detta brott skulle hon knappast få sitta inne lika länge som Annika Östberg, men straffet kunde blivit kännbart.
Hon kanske just nu inte alls är en tuff, stridbar person utan en rädd och ledsen ung mamma med ansvar för en tvååring och en baby på tio månader.
Vi vet inget om hennes känslor.
Det vi vet är att hon måste försöka lappa ihop sitt äktenskap - eller kastas ut i en osäker tillvaro som exhustru till en rik och mäktig man.
Hur hon än väljer blir det svårt.
Tiger Woods kan ha förstört inte bara sitt äktenskap och sin image som renlevnadsman utan också sin karriär.
Det gick snabbt för amerikansk press att plocka fram uppgifter som fick honom att erkänna "svek", "övertramp" och "personliga nederlag".
Dessa övertramp framstår som bisarra för oss svenskar som tycker att Elin är det vackraste och raraste i världen.
Men så beter sig kända män hela tiden.
Fruarnas uppgift verkar vara att tiga och lida och be om gigantiska diamantringar som tröst.
Elin gjorde inte det, fast hon varken har yrkeskarriär eller pengar att falla tillbaka på. Vi beundrar henne för det. Om hennes make tänker vi:
Kunde du inte behållit byxorna på, Tiger, för familjens skull?
För dina barns skull?
Av Britta Svensson
britta.svensson@expressen.se


