Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Britta Svensson

Ville säga emot. Breivik ville säga emot ett vittne i rätten i går, men stoppades av sin advokat. Foto: scanpix Foto: Stian Lysberg Solum Ville säga emot. Breivik ville säga emot ett vittne i rätten i går, men stoppades av sin advokat. Foto: scanpix Foto: Stian Lysberg Solum

Skräcken inför rätta

Läs fler krönikor! Här finns alla Britta Svenssons krönikor!
Annons:

OSLO. Plötsligt reste sig journalisterna upp och rusade ut.

En man brann utanför tingsrätten.

Men den värsta smärtan stannade kvar inne i sal 250.

Det är så illa. När man tror att man ska få vila lite kommer en ny, fasansfull historia, en ung gutt som med rösten bruten av tårar berättar hur han såg sin bästa vän drunkna, och om sina skuldkänslor för att han fortsatte simma, bort från Utøya. Och där, bara två meter från mig, utan vare sig glasruta eller vakt emellan, sitter den vidrige mördaren Anders Behring Breivik och stirrar frånvarande framför sig. Som om han var på en särdeles tråkig mattelektion.

Det är helt galet med närheten till massmördaren. I Sverige satt åhörarna på en läktare på andra sidan en glasvägg och såg Malexandermördarnas nackar, långt bort.

Här kan jag studera Breiviks ansikte ostörd, i timmar. Jag ser kratrarna på kinderna efter gammal acne. Den fylliga munnen, som när domstolen misslyckas med en uppkoppling till ett brottsoffer i USA, kröker sig i elakt förakt. Ögonen, som tömts på innehåll sen jag såg honom sist, i slutet på april.

Något har hänt med Breivik. Han har tappat i vikt, och i engagemang. Han ser ut som om hans liv mist sin mening. Men när gutten som förlorat sin vän talar, och domaren torkar tårar, får Breivik liv i det döda ansiktet. Hans glädje tycks vara andras smärta.

När en med Breivik jämngammal man, frivillig i Norsk Folkehjelp, i det civila lastbilschaufför, vittnar om hur han räddade 46 personer genom att låsa in dem i Skolstugan, flammar Breiviks bleka ansikte plötsligt i rött.

Mannen säger att han hade tänkt angripa Breivik med en brandsläckare och göra allt för att han inte skulle kunna skjuta fler - till och med döda honom.

Det blir fart på terroristen som tillbringat dagen med sina tvångsmässiga rörelser, alltid exakt likadana, med vattenkaraffen och skjortärmarna.

De gula postit-lapparna som han fyller med sin attacksäkra gummipenna, och sen knycklar ihop i fickan inför varje rast, for iväg till försvarsadvokaterna. Här skulle det sägas emot.

Med små huvudskakningar bestämde advokaterna att det inte var läge. Senare, ska Breivik få attackera vittnet.

Ina Libak heter den 22-åriga jentan som charmade sal 250 i går, så till den grad att vi skrattade högt flera gånger. Hon berättade om hur hon skjutits av Breivik i käken, båda armarna och bröstet, men räddats av vännerna som tryckt stenar mot såren och gömt henne bland buskarna.

Nu var det hon som var liv, han som såg ut som döden. Var det enda sätt Anders Behring Breivik kunde komma nära en sådan flicka - att försöka döda henne?

Annons:
Annons:
Fler krönikor av Britta Svensson
NYHETSKRÖNIKÖRER
Annons:
SPORTKRÖNIKÖRER
NÖJESKRÖNIKÖRER
Senaste nytt
Annons:
SPORT
EXTRA
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
HÄLSA
Annons:
REBECCA STELLA SIMONSSONS BLOGG
DAGENS MAGASIN

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader