Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
EN BJÖRNTJÄNST...? Maggie Thauersköld och andra bloggare tvivlar på effekterna av klimathotet. Ann-Charlotte Marteus tvivlar mer på bloggarna. Foto: AP EN BJÖRNTJÄNST...? Maggie Thauersköld och andra bloggare tvivlar på effekterna av klimathotet. Ann-Charlotte Marteus tvivlar mer på bloggarna. Foto: AP

Ann-Charlotte Marteus: Därför lyssnar jag inte på bloggarna

Annons:
FAKTA

3 klimatkritiska bloggröster 


Alla växter kräver koldioxid och växer fortare med mer koldioxid i luften. Detta innebär med säkerhet att en större befolkning kan försörja sig på jorden tack vare ökad halt koldioxid i atmosfären.”

Fd Sandvikschefen Per-Olof Eriksson
ser fram emot växthuseffekten – som han dock inte tror på. (Dagens Industri 4/6 2008)


Jag tror inte att vi behöver rädda klimatet, däremot ska vi se till att rädda näringslivet från att grotta ner sig alltför mycket i denna klimatsmarthet (...) Så visst ska vi arbeta för nya energislag. Men måste det verkligen ske hals över huvud, utan någon tanke på ekonomiska konsekvenser?”

Maggie Thauersköld, bloggen The Climate Scam, är för nya energislag bara de inte belastar näringslivet.


Vad sägs om en närmast exponentiell befolkningsökning i bästa kanin-anda med nära 20 miljoner fler invånare under 2000-talet? Problemen som dessa ö-stater har beror alltså inte på någon ”global uppvärmning” orsakad av väst, även om detta tack vare FN och inte minst IPCC numera är lätt att använda sig av som argument för att kräva ekonomiskt stöd från rika(re) länder i väst.”

En trafikpilot på bloggen
Klimatsvammel förklarar att befolkningsökning och landsänkning, inte klimatrelaterad vattennivåhöjning, ger Filippinerna problem.

Bloggosfären "kokar". Den håller på att "explodera". Det berättades i SVT:s Agenda i söndags. Det är nätets klimatförnekare som befinner sig på hjärnblödningens rand. För ingen lyssnar på dem, tycker de.
Det är korrekt. Jag lyssnar inte på dem. De är ju amatörer. Precis som jag. Det enda de kan göra är att citera någon rapport.
Och då svarar förstås jag, rafflande rapport, hör du, men jag litar på FN:s klimatpanel, eftersom majoriteten av världens forskare på klimatområdet stöder det som står i deras rapporter.
Tack och hej.

Jag litar på vetenskapen.
Inte blint, eftersom vetenskap är en ständigt pågående process. De slutsatser som dras i dag kan visa sig vara felaktiga i ljuset av fakta som upptäcks i morgon. Det är därför vetenskapsmän talar om "teorier", inte om Sanningen.
Men vetenskapen, det systematiserade förnuftet, har tjänat vår civilisation väl. Den har oftare rätt än fel - och den är oändligt mycket bättre än alternativa auktoriteter: religiösa skrifter och ledare, vidskepelse, rädsla och fördomar.
Vår civilisations förnuftstro återspeglas av medierna. Så är det bara. SVT har inget "Häxnytt" som berättar om alla onda kvinnor som har provdränkts i veckan. Vi tror inte på sånt. Expressen har ingen informationsruta i TV-bilagan som klargör att dinosaurier inte nödvändigtvis har funnits, eftersom de inte passar in i bibelns skapelseberättelse - som ju kan vara lika sann som evolutionsteorin. Och DN skriver inte att samlag med en oskuld kan bota aids - så är det rätt att slänga pengar på farmakologisk forskning?
I dag är den människoskapade växthuseffekten och dess faror så grundligt accepterad av så många forskare att det är fullständigt naturligt att medierna har lämnat frågan "Existerar klimathotet?" bakom sig och gått vidare till "Vad ska vi göra åt det?"
Om det kommer rön som ifrågasätter detta eller förändrar bilden radikalt så kommer det naturligtvis att komma fram och bilden förändras.
Vem sjutton VILL att klimathotet ska vara verkligt?

Det låter ju mäktigt
att bloggosfären "kokar". Men det finns ingen tyst majoritet av klimatskeptiker i Sverige. De är bara åtta procent. Så gott som alla är män, enligt naturvårdsverkets studie.
Det förvånar mig inte. Alla som mejlar mig argt i ämnet är män. Och lustigt nog låter de precis som de män som mejlar argt om feminism och invandring.
I alla tre fallen misstänker herrarna att de har blivit nedtystade av ett politiskt korrekt medieetablissemang. I alla tre fall anar de en mäktig konspiration.
Och i alla tre fall handlar det om storheter - kvinnor, infödingar, djur och natur - som män historiskt sett har dominerat, och som plötsligt reser sig upp och säger: Nu måste NI ta hänsyn till OSS!
Det måste förstås vara himla jobbigt.

Det finns kvinnliga
klimatförnekare också, förstås. En av dem, Maggie Thauersköld, intervjuades i Agenda. Hon klagade på att forskarna bara är säkra på uppvärmningen "till 90 procent". Men antingen måste det vara ja eller också nej, annars tror jag inte på det, sade hon.
Jag undrar dock om hon skulle sätta sig på ett flygplan om hon fick veta att det med 90 procents säkerhet skulle störta.
Försiktighetsprincipen är inte att förakta.
Annons:
Annons:
NYHETSKRÖNIKÖRER
Annons:
SPORTKRÖNIKÖRER
NÖJESKRÖNIKÖRER
Senaste nytt
Annons:
SPORT
EXTRA
SPORT
Annons:
Mest läst i dag
BLOGG
SPORT
Annons:
EXTRA
MODEBLOGGEN

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader