Krama kärnkraften!
Genom att tydligt förespråka nya reaktorer ska folkpartiet bli större.
I dag samlas kärnkraftskramarna till kommunalt riksmöte i Västerås.
Folkpartiet har blivit ett enfrågeparti. Förtroendet är högt i skolfrågan, men så mycket mer förknippas inte utbildningsminister Jan Björklunds parti med längre.
Visst, ibland kommer ljusbloss som förslaget om sänkt skatt för pensionärer häromdagen. Det var då ett förhandsbesked om vilken nyhet Jan Björklund skulle leverera till sina kommunpolitiker i dag.
Men folkpartisternas dröm om att vara det stora borgerliga partiet förblir en dröm. Partiet står och stampar i opinionsmätningarna. Björklundeffekten har hittills uteblivit.
Nu hoppas partistrategerna att klimatdebatten ska ändra på det. Folkpartiet ska vara det parti som klart och tydligt säger att Sverige måste bygga nya kärnkraftsreaktorer för att minska utsläppen av växthusgaser.
Processen för att bygga fyra nya reaktorer måste sätta igång under nästa mandatperiod. Annars kommer Sverige att få ett energiunderskott på 2020-talet när det inte går att köra de gamla reaktorerna längre.
Jan Björklund vill helst att Alliansen ska gå till val på nya reaktorer. Det är nog inga större problem att få med moderaterna på och sannolikt heller inte kristdemokraterna.
Men hur det ska gå till att få centern att helt överge sitt gamla kärnkraftsmotstånd återstår att se. ”Det ligger i händerna på Maud Olofsson”, som en moderat partistrateg säger.
Kärnkraften har som bekant splittrat de borgerliga förr och kan alltså göra det igen. Det är föga tröst att oppositionen har minst lika svårt att komma överens om hur energibehovet ska klaras när de gamla reaktorerna har tjänat ut.
Kan inte Alliansen bli överens i ett valmanifest får avgörandet vänta några år till. Jan Björklund tror att argumenten för nya reaktorer stärks för varje år som går med en allt intensivare klimatdebatt. Men fram mot 2012 måste planeringen sätta igång.
Det kommer folkpartisterna från hela landet att få höra mycket om i helgen. Kärnkraftskramarna har intagit den gamla elmetropolen Västerås.