Så ska katter räddas från en plågsam död
I vinter väntar dem ett utdraget lidande och en plågsam död.
Socialdemokrater och vänsterpartister i riksdagen kräver därför en särskild kattutredning.
I höst ska riksdagen fatta beslut om tuffare tag mot dåliga hundägare. De ska kunna förbjudas att äga hund och straffas med fängelse om de bryter mot förbudet.
För kattägarna väntar inga förändringar.
Jordbruksminister Eskil Erlandsson har glömt bort katten, tycker v- och s-riksdagsledamöter.
Ulla Andersson (v) och Wiwi-Anne Johansson (v) konstaterar att antalet katter i svenska hushåll under de senaste åtta åren ökat från 1,2 till 1,6 miljoner. Samtidigt uppskattas antalet hemlösa katter till drygt 100 000. En del har blivit övergivna, andra har fötts av en hemlös katt.
Kräver kattutredning
"Man överger inte ostraffat en hund eller häst att svälta ihjäl. Varför ser vi så annorlunda på katten? undrar de och fortsätter:
"Det är dags att på motsvarande sätt som för hund införa krav på obligatorisk märkning och registrering av katt i Sverige".
Även en rad socialdemokrater efterlyser en kattutredning, som tar sig an problemet med övergivna och förvildade katter.
Av TT
expressen@expressen.se


