Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
"Smörgåsvegetarianer" blir ofta överviktiga. Men det går att hålla vikten även utan kött. Foto: Thinkstock "Smörgåsvegetarianer" blir ofta överviktiga. Men det går att hålla vikten även utan kött. Foto: Thinkstock

Vegetarian - hur går jag ner i vikt?

Annons:
Läs mer om

FRÅGA: Hej. Du skriver om mycket som är intressant och du gör det bra. Jag uppskattar det. Sedan länge har jag haft funderingar om en sak. Nästan alla fantastiska metoder för att tappa vikt bygger på att man äter kött.  Jag vet att det fungerar, för jag testade själv för 30 år sedan och rasade i vikt. Men för 29 år sen blev jag vegetarian (laktovegetarian tror jag det heter, äter mjölkprodukter och ägg) och hur kan man gå till väga då? Man kan inte äta ägg hela tiden, för till slut spyr jag bara jag känner lukten av ägg.

Vore intressant att veta vad experterna säger om hur vegetarianer ska göra. Och låt de inte säga att vegetarianer är inte överviktiga, för jag har varit vegetarian i 29 år men har en ca 30 kilos övervikt. Jag äter inga sötsaker och kakor och bullar, så man kan inte skylla på socker, dricker ingen läsk heller. Men det är inte det som är det intressanta, inte jag, utan hur ska vegetarianer äta t ex stenåldersdiet?
Med vänliga hälsningar
Katalin


ANNA BÄSÉN SVARAR:

Hej Katalin, tack för feedback och en intressant fråga.

Att alla vegetarianer skulle vara smala är en myt. Jag har själv varit vegetarian och drogs med åtminstone fem extrakilon under den tiden - mycket beroende på limpmackor med tartex eller ost... Många vegetarianer äter rätt stora mängder bröd - både vanligt matbröd och sötsaker. Det märker man inte minst om man besöker vegetariska fik och restauranger - utbudet av mackor, pajer, bullar, kakor, tårtor och glass brukar vara överväldigande.

Till din fråga - ja, det är lite knepigare att gå ned i vikt med kolhydratsnål kosthållning som LCHF eller stenålderskost om man är vegetarian. Som vegetarian måste man läsa på lite extra, vara noggrann med kosten och äta varierat för att få i sig alla näringsämnen och samtidigt gå ned i vikt. Men det är alls inte omöjligt. Jag ringde Cathrine Schück, matskribent, kostrådgivare med inriktning på LCHF och GI samt KBT-coach, för att få handfasta råd. Hon svarar dig så här:

- Väldligt många kvinnor är vad jag kallar ”ostsmörgåsvegetarianer” och de får ofta problem med vikten. Framförallt måste du leta efter bra proteinkällor. Bra och proteinrika livsmedel är exempelvis tofu, ägg, keso, quorn, quinoa och ost. Ett bra tips är också att byta ut en del mejeriprodukter av komjölk mot sojavarianter som är bättre för magen och som innehåller mer proteiner, exempelvis sojamjölk, sojagrädde och sojayoghurt. I och med att du som vegetarian kommer att få i dig en del kolhydrater rekommenderar jag att du modererar fettet, håller ned lite på fettmängderna och alltså inte häller sjöar av vispgrädde i maten. Välj rena fetter som exempelvis smör, koksfett och matlagningsyoghurt. Nyttigt fett får du också från frön, nötter och avokado.
- Undvik bröd och pasta och satsa på råris och quinoa. Om du vill äta mer enligt GI än LCHF eller stenåldersdieten så satsa konsekvent på fullkornsprodukter.
- Låt bli färdigprodukter, som ofta innehåller en massa ströbröd och tillsatser. Gör dina egna biffar på morötter och rödbetor, röror av exempelvis linser eller bönor och goda grönsaksgrytor.
- Satsa gärna på ekolådor med grönsaker - då får du hem en utmaning varje vecka med nya spännande grönsaker. Vad gäller frukt tycker jag att du ska hålla nere på mängderna och satsa på bär istället, som hallon eller blåbär.
- Du kan hitta nya spännande vegetariska recept med lågt innehåll av kolhydrater på http://kolhydrater.ifokus.se. Lästips till dig är boken Till matens försvar av Michael Pollan.

Hoppas att du är nöjd med svaret. Se upp med limpmackorna och lycka till med viktnedgången!
Hälsar/Anna Bäsén, medicinreporter på Expressen



Läs Anna Bäséns blogg om hälsa och medicin här!
Annons:
MEST LÄSTA HÄLSOARTIKLARNA
Annons:
Annons:
Senaste artiklar
Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:
Annons:
HÄLSA

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader