Storlek på text:
Skriv ut text

Ungas sex allt mer jämlikt

Annons:
FAKTA

Gonorré ökar bland kvinnor
Det enda säkra sättet att skydda sig mot sexuellt överförbara sjukdomar är kondom.

Den absolut vanligaste sjukdomen, framför allt bland unga, är klamydiainfektion. Förra året registrerades drygt 37 000 nya fall i Sverige. Gonorré, som var vanligt förekommande på 1970-talet, är inte alls lika vanlig längre, även om sjukdomen ökar från år till år, framför allt bland kvinnor. Förra året upptäcktes knappt 1 000 nya fall, vilket innebär att sjukdomen blivit dubbelt så vanlig på tio år.

Källa: Smittskyddsinstitutet (TT)

STOCKHOLM. Tjejer har lika många sexuella kontakter som killar. En ny studie vänder upp och ner på gamla sanningar om unga och sex. Att ha en sexkompis är inte alls ovanligt.
En mångårig föreställning kan vara på väg att luckras upp. Tjejer har numera lika många sexuella kontakter som killar.
Eller, påpekar forskaren Veronika Halvarsson, så har tidigare forskning inte lyckats spegla verkligheten lika bra.
– Tidigare studier har alltid visat att killar har fler sexpartners än tjejer. Det kan vara så att killarna överskattat antalet partners. Eller så har det hänt något, att det är mer ok i dag för tjejer att ha lika många partners som killarna.

Tre partners i snitt

Hon är doktorand på den sociologiska institutionen vid Stockholms universitet. I samarbete med Hiv-prevention i Västra Götaland har hon genomfört Misex-studien där 673 sexuellt aktiva ungdomar mellan 15 och 26 år har fått svara på frågor om sex.
Men i stället för att, som vanligt, låta ungdomarna själva uppskatta antalet sexuella kontakter har de fått fylla i sina partners på en tidslinje. Därefter har de fått svara på detaljerade frågor om varje enskild kontakt.
Studien, som ännu inte är publicerad, visar att medianvärdet för både tjejer och killar var tre partners de senaste tolv månaderna. Det vill säga lika många hade haft fler och lika många hade haft färre partners.

Sex - men ingen kärlek

Precis som andra studier på sistone visar även denna att sexkompisar – så kallade knullkompisar – inte alls är ovanligt. Under det gångna året hade 44 procent av ungdomarna haft minst en "regelbunden sexuell relation utan kärlek". Betydligt fler, 74 procent, hade haft en tillfällig kontakt, ett så kallat "one night stand". Nästan var femte, 18 procent, hade haft minst en överlappande sexuell relation.
– Till exempel kan de ha haft en tillfällig sexuell kontakt samtidigt som de har haft en längre relation.
Studien visar också att de flesta ungdomar vill skydda sig med kondom, men när det väl kommer till kritan ser det annorlunda ut.
– Det kan vara så att man är orolig för vad partnern ska tycka. En idé är att de som vill använda kondom, men inte lyckas, får hjälp att ta fram en kondomplan, en strategi så att de är förberedda och redan vet vad de ska säga och göra när det väl blir dags. Men i så fall måste sjukvården hjälpa till och erbjuda detta.
Annons:
MEST LÄSTA HÄLSOARTIKLARNA
Annons:
Annons:
Senaste artiklar
Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:
Annons:
HÄLSA

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader