Parasoll? Aldrig! Sitta i skuggan? Nej tack!
Stanna inne en solig dag? Ångest!
Känns det igen? Då kan du lida av solberoende - tanorexia.
Trots att pepparkaksbrännan är ute är det många som översolar på sommaren. Som ständigt söker sig till solen och som trots det aldrig känner sig tillräckligt bruna.
"Tanorexia" är en amerikansk term för människor som solar för mycket, och som tappar perspektivet på hur bruna de egentligen faktiskt är. Det är en jäm-förelse med diagnosen anorexia.
Precis som att människor med anorexia ständigt vill bli smalare hur smala de än är, så vill de med tanorexia ständigt bli brunare, hur bruna de än är. Ett tanorektiskt beteende kan få dödliga konsekvenser, trots att det inte är en vetenskaplig diagnos.
- Att sola mycket ökar cancerrisken även när man är brun, och även personer med mer soltåligt pigment kan få melanom, säger Margareta Frohm Nilsson, hudläkare på Karolinska sjukhuset och specialiserad inom hudcancer.
Fläckigt brun
Solbränna är ett sätt för huden att skydda sig, en reaktion. Det är framför allt unga tjejer som har det solbrända idealet och som solar för mycket, enligt Margareta Frohm Nilsson.
- Som ung blir man också oftast snyggast brun, man blir jämt brun. När man är äldre blir färgen inte lika jämn utan man blir mer fläckigt brun. Och när man är äldre är man dessutom ofta mer medveten om riskerna för cancer, och mer orolig för rynkor, säger hon.
Många föräldrar vänder sig till henne oroade över att deras barn solar solarium. Men man bör även vara uppmärksam mot den naturliga solen.
- Den vanliga solen är farligare. Men även solarium innehåller UVA-strålar som inte är ofarliga utan bidrar till ökad cancerrisk. Dessutom är det strålar som går ner i läderhuden och orsakar för tidigt åldrande, säger hon.
Varje år drabbas mer än 40 000 personer i Sverige av någon form av hudcancer. Den allvarligaste typen, malignt melanom, står för 4 000 fall. I år beräknas hudcancer leda till cirka 500 dödsfall.
- Vi ser att hudcancern kryper ner i åldrarna och att det finns en oroväckande ökning av malignt melanom, som är den dödligaste typen, säger Margareta Frohm Nilsson.
Onaturligt
Svenskar har en speciell relation till solen
Hudläkaren Margareta Frohm Nilsson. Foto: Annika Af Klercker som kan vara skadlig eftersom vi solar extra intensivt i perioder. Det gör att vi kan tappa perspektivet och dras in i en "tanorexia-light".
- Vi lever i ett solfattigt land, och därför kan det vara svårt att hejda oss när det äntligen är varmt. Men egentligen måste vi vara ännu mer försiktiga, eftersom många människors hud därför är känsligare. Och så reser vi gärna iväg och på vintern när vi är som blekast och solar intensivt för att vi bara har en vecka på oss. Det är farligt, säger hon.
Många som är bleka och ljushylta kämpar för att bli bruna trots att de borde vara försiktiga.
- Ljushylta människor är gjorda för att ta upp tillräckligt mycket sol för att tillgodose D-vitaminbehovet. Men när vi solar oss bruna har vi gått ifrån det naturliga, vi är inte gjorda för den typen av sol och skadar oss, säger hon.
Visste du det här?
Sola säkert!
Undvik att exponera din hud för intensivt i solen. Det är farligt att bränna sig.
Sola långsamt och gradvis och använd solskydd ofta och rikligt.
För att tillgodose D-vitaminbehovet räcker det att sola 15-20 minuter några gånger i veckan. Och när behovet är tillgodosett kan vi inte öka på de depåerna. Då är det mättat.
Checka inte in i solstolen under hela dagar på semestern. Sola ett par timmar som max på förmiddagen och ta sedan ett par timmars paus från solen kring lunchen innan du solar igen.
Är du tanorektisk?
Du kan vara i riskzonen om du...
... ständigt vill vara solbrun.
... ständigt söker dig till solen.
... alltid vill bli brunare
... bränner dig ofta och är en ljushyllt person.
... solar solarium regelbundet.
Modeskaparen Donatella Versace är känd för sin bränna.
Håll koll på:
Titta efter lever-fläckar! Särskilt nya som ser annorlunda ut eller gamla som ändrar sig. Lägg märke till färgskiftningar, om de växer eller ändrar form.
Sår som inte läker bör kontrolleras.
Kolla upp minsta lilla förändring snabbt.
Modebrännans historia
Amerikanskan Patricia Krentcil blev ökänd i maj då hon tog med sig sin 5-åriga dotter till ett solarium.
Modet att vilja vara solbrun kom på 20-talet. Tidigare hade det varit fint att vara blek och visa att man hade råd att vara inomhus.
Det sägs att när Coco Chanel kom hem efter en resa till franska rivieran bar hon med sig modet att vara brun. Resandet hade blivit vanligare, och det sågs som en exklusivitet att kunna vara solbrun och ha mycket fritid. Precis som det tidigare ansetts fint att vara vit för att det visade att man hade mycket fritid och kunde hålla sig inomhus.
På 60-talet kom charterresorna, och på 80-talet kom solarierna. Pepparkaksbrännan blev modern. Men i dag är den brännan sedan länge ute i modevärlden och ses av många som ofräsch. En solkysst sommarhud är det nya, betydligt sundare, idealet.