Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Böcker & boktips

Här hittar du de hetaste böckerna.

Storlek på text:
Skriv ut text
Svenska kvinnor hittar allt oftare egna lustfyllda alternativ till manligt sällskap, försäljningen av dildon och andra sexleksaker har ökat explosionsartat. Foto: Magnus Jönsson Svenska kvinnor hittar allt oftare egna lustfyllda alternativ till manligt sällskap, försäljningen av dildon och andra sexleksaker har ökat explosionsartat. Foto: Magnus Jönsson

Sexleksaker blir allt vanligare, och fler

Annons:
Läs mer om
Danska kvinnor frossar i sexleksaker, onanikurser och intimmassage.
Svenska kvinnor följer trenden och hittar egna lustfyllda alternativ till manliga sällskap.
- Det gäller alla åldrar. Även männen har piggnat till, säger erotikpedagogen Ylva Franzén som driver sexbutiken Afridotes Apotek i Stockholm.
Både Ylva och hennes danska kolleger betonar att den nya vågen av frigjordhet och öppenhet hos skandinaviska kvinnor inte behöver utgöra ett hot mot männen.
- Man ska nog se det som att kvinnornas ökade medvetenhet om sin egen sexualitet och lust helt automatiskt också kommer männen till godo, säger den danska sociologen Marie Bruvik Heinsko till tidningen BT.

Lagen sätter stopp

Ylva Franzén håller med:
- Jag möter ofta kvinnor som gärna skulle betala för att få en härlig orgasm med en man. Men den svenska sexköpslagen förhindrar det. Jag brukar rekommendera både dem och männen med samma önskemål att besöka Danmark. Eller vara ännu fördomsfriare i sina kontakter utåt och på nätet.
Den danska sexbutiken Lust med inriktning på kvinnliga intressen och kunder har på några år ökat omsättningen med 65 procent. Sexaffärskedjan Orion har ökat försäljningen med 136 procent under 2000-talet.
- Till den utvecklingen kommer också det enorma utbudet på internet, säger Ylva Franzén.
I Danmark har kvinnliga kunder till intimmassage och kvinnliga kursdeltagare i tantrasex femdubblats på tre år.

Helt ogenerade

- Kvinnor kommer i små grupper till butiken och talar helt ogenerat om män, om dildos, egna önskemål och utbyter den mest intima erfarenheter. Den stora ökningen finns bland kvinnor mellan 30 och 60 år, säger Ylva Franzén.
Hennes egna samlevnads-, erotik- och parkurser har bidragit till att bryta mark för en naturligare och lekfullare sexualitet inom och utom parförhållanden. Kärlekshelgerna på Venusgården utanför Skurup är välbokade för lång tid framöver.
- Att vibratorer och andra sexleksaker säljer så bra har förstås att göra med att de ger kvinnan en snabb, effektiv och stark orgasm. Men det är klart att närheten, ömheten och passionen till en partner kan göra upplevelsen ännu skönare, säger Ylva Franzén.
MEST LÄSTA HÄLSOARTIKLARNA
Annons:
Annons:

Nu väljer vi alkoholfritt

Dissar spriten - för hälsans skull Försäljningen av alkoholfritt på Systembolaget har ökat med 26 procent.

Brukar du välja alkoholfritt för hälsans skull?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Brukar du välja alkoholfritt för hälsans skull?

Senaste artiklar
Annons:
Allt om sockerberoende
MEST LÄST I DAG
Annons:
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader