Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
PACKAR FÖR DET OFÖRUTSEDDA. Familjen Dahl packar hellre med för mycket än för lite i reseapoteket. "Vi har varit förskonade, men jag tar med mig apoteket utifall att, säger mamma Therese. Foto: Klas Sjöberg PACKAR FÖR DET OFÖRUTSEDDA. Familjen Dahl packar hellre med för mycket än för lite i reseapoteket. "Vi har varit förskonade, men jag tar med mig apoteket utifall att, säger mamma Therese. Foto: Klas Sjöberg

Så packar du reseapoteket

Annons:
FAKTA

Så fyller du sommarapoteket


• Sårvård – kompress, kirurgtejp och rengöring är det du behöver för olika typer av skrubbsår och liknande.
• Solskydd - så hög faktor som möjligt och kom ihåg att smörj in dig minst en halvtimme innan så skyddet hinner börja verka.
• Kylbalsam – Är bra att ha om någon bränner sig i solen.
• Myggmedel– Ett givet inslag i semesterapoteket, speciellt om du åker till Norrland.
• Skydd mot fästingbett, fästingplocka - En fjäderbelastad pincett som gör det lättare att ta bort fästingar. Det finns även fästingsprej.
• Värkläkemedel - Det är bra om någon får feber eller ont i huvudet. Ha med både paracetamol, som Alvedon och Panodil som är febernedsättande och antiinflammatoriska läkemedel som Ipren, Voltaren och Treo.
• Febertermometer - Feber är en bra signal för att veta om man har någon inflammation i kroppen.
• Handsprit – Att ta hand om sin hygien är A och O för att undvika olika åkommor på semestern. Beställ välstekt kött och drick vatten på flaska när du är utomlands exempelvis.
• Hydrokortison eller smärtstillande salva som Xylocain – Bra om man har kliande myggbett exempelvis eftersom det verkar bedövande och stillar rodnaden.
• Vätskeersättning – Typ Resorb. När man blir dålig i magen så dricker man oftast mycket vatten och glömmer bort att vi också behöver salt.

Källa: Dragica Sliipcevic, apotektekniker, Eva Fernvall, varumärkesdirektör på Apoteket AB.

Fästingbettet på skärgårdsön, skrubbsåret på knäna eller getingarna i saften.
Stunderna när sommarapoteket behövs till är många.
- Det är bättre att ha med sig för mycket, plötsligt så händer det något oförutsett, säger tvåbarnsmamman Therese Dahl, 30.
Alltid är det någon i familjen som cyklar omkull och får ett skrubbsår, kliande myggbett eller bränner sig i solen på semestern.
Därför tar Therese Dahl, 30, och hennes man Björn Dahl, 30, från Halmstad med sig allt från flytande Alvedon och pincetter, till handsprit och solskyddsfaktor när de och döttrarna Miranda, 4, och Lisen, 2, åker i väg på semester i sommar.

"Utifall att"

– Barnen har fått myggbett som har börjat klia och någon gång har de blivit solsvedda men vi har faktiskt varit förskonade från annat. Men jag tar med mig apoteket utifall att, skrattar hon.
Enligt Eva Fernvall, varumärkesdirektör på Apoteket AB, är solskyddet ett givet inslag när man packar semesterväskan.
– Tänk på att det är axlar och nacke som är mest utsatt. Barn under två år ska inte använda solskydd, utan vara påklädda och sätt på dem en solhatt.

Skydd mot fästingar

Utöver solskydd så gäller det att skydda sig mot bett och stick och fästingar. Det är dessutom viktigt att anpassa sitt sommarapotek beroende vilken typ av semester man har planerat.
– Om man ska till Västkusten så kan man köpa kombinerat solskydd som skyddar mot brännmaneter, eller om du ska till Norrland så gäller det att ha bra myggmedel med sig, säger Eva Fernvall.
Annons:
MEST LÄSTA HÄLSOARTIKLARNA
Annons:
Annons:
Senaste artiklar
Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:
Annons:
HÄLSA

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader