Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
STRÅLANDE MAMMOR. Malin Grundberg, 34, och Pia Törnblad, 36, båda mammalediga, Stockholm: "Jag började använda det när jag blev mamma. Orsaken är att om jag vill prata samtidigt som jag styr barnvagnen så kan jag ändå hålla båda händerna på styret." säger Malin. "Nä, den ligger längst ner i väskan. Jag pratar inte så mycket i mobil men om jag skulle det så skulle jag använda handsfree mer eftersom jag är rädd för hjärntumörer", säger Pia. Foto: JONAS LEMBERG STRÅLANDE MAMMOR. Malin Grundberg, 34, och Pia Törnblad, 36, båda mammalediga, Stockholm: "Jag började använda det när jag blev mamma. Orsaken är att om jag vill prata samtidigt som jag styr barnvagnen så kan jag ändå hålla båda händerna på styret." säger Malin. "Nä, den ligger längst ner i väskan. Jag pratar inte så mycket i mobil men om jag skulle det så skulle jag använda handsfree mer eftersom jag är rädd för hjärntumörer", säger Pia. Foto: JONAS LEMBERG

Mobilen förstör din sömn

Annons:

Får du huvudvärk när du prata mycket i mobilen?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Får du huvudvärk när du prata mycket i mobilen?

Tidigare artiklar
Läs mer om
Flitigt mobilpratande orsakar både huvudvärk och dålig sömn.
Strålningen från mobilen stressar hjärnan, avslöjar en ny opublicerad svensk studie.
- Använd handsfree och prata inte i telefon timmarna innan du lägger dig, säger professor Bengt Arnetz.
Mobilstrålning har akuta effekter på kroppen, framförallt på hjärnan. Det visar en ny studie vars unika resultat snart publiceras i flera vetenskapliga tidskrifter. I studien deltog 71 personer. De slumpades till att under tre timmar utsätta vänstra sidan av huvudet för strålning, motsvarande den från en vanlig mobiltelefon, alternativt att inte utsättas för strålning alls. Varken försöksdeltagarna eller forskarna själva visste vem som utsattes. Strålfälten aktiverades på distans av oberoende forskare i Schweiz. Efter detta fick försökspersonerna genomgå olika tester och sova i ett sömnlabb.

Fick huvudvärk

Resultatet: Försökspersonerna kunde inte själva känna om de utsatts för strålning eller inte. Däremot drabbades de som utsatts för strålning i högre grad av huvudvärk. De sov dessutom sämre. Positiva resultat var däremot att reaktionstid och inlärningsförmåga förbättrades tillfälligt. Orsaken till
resultaten är densamma, tror Bengt Arnetz. Hjärnstress.
– Strålningen aktiverar hjärnans stressystem. Hjärnan förbereder sig för att möta ett yttre hot, gör sig beredd inför en attack. Det gör dels gör att man blir mer skärpt och vaken men kan också orsaka försämrad sömn, säger han.
De som utsatts för strålning förlorade i genomsnitt nio minuters djupsömn.
– Om användning av mobil gör att man blir mer aktiv kan det påverka det sömn och återhämtning, att man känner sig tröttare och mindre utvilad.
Annons:
MEST LÄSTA HÄLSOARTIKLARNA
Annons:
Annons:
Senaste artiklar
Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:
Annons:
HÄLSA

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader