Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text
VARVA NER. Om du inte tar extra ledigt i jul, bör du skruva ner förväntningarna, råder stressforskaren Gunnar Ahlborg. Foto: Thinkstock VARVA NER. Om du inte tar extra ledigt i jul, bör du skruva ner förväntningarna, råder stressforskaren Gunnar Ahlborg. Foto: Thinkstock

Minska på julen så bli du utvilad

Annons:
FAKTA

Vi ska jobba – men är inte stressade


Flera undersökningar har presenterats den senaste veckan om våra julvanor och hur vi jobbar under julen. Här är några resultat:

• I en undersökning från bemanningsföretaget Xtra svarade sju av tio att de ska arbeta under vardagarna mellan jul och nyår.
• Tre av tio kommer också att arbeta minst en av de röda dagarna under jul- och nyårshelgerna. Det gäller främst vårdpersonal.
• En undersökning som genomfördes av fackförbundet Unionen visar att två av tre tjänstemän anser att de har möjlighet att koppla av och återhämta sig vid storhelger, exempelvis julen.
• I en Sifo-undersökning på uppdrag av Svenska kyrkan svarade 16 procent att de kände sig ganska eller mycket stressade inför julen.

(TT)

STOCKHOLM. Julhelgen är kort i år, bara tre dagar får vi ledigt. I vanliga fall räcker det för att vi ska bli utvilade. Men om du vill hinna återhämta dig i julhelgen får du skära ned på julfirandet, menar stressforskaren Gunnar Ahlborg.
Efter en lång mörk höst ska vi både hinna fira jul och vila upp oss, på en julhelg med bara tre lediga dagar. Gunnar Ahlborg, docent vid Institutet för stressmedicin i Göteborg, är tveksam till om vi kommer att hinna återhämta oss i julhelgen:
– De flesta säger att de känner sig utvilade efter två dagars ledighet. Men det är under förutsättning att ledigheten inte innebär en massa åtaganden som inte ger något tillfälle för avkoppling och återhämtning. I stället för att varva ner och ta det lugnt är risken att man varvar upp och ska hinna med allt man ska ha under jul- och nyårshelgerna men med färre antal dagar på sig.

Ta ut extra semester

För att de ska hinna återhämta sig ordentligt har Gunnar Ahlborg två råd till årets julfirare. För det första, att försöka ta ut extra semesterdagar.
– Annars är rådet att helt enkelt skruva ner förväntningarna och säga att det här året behöver vi faktiskt inte göra allt som vi brukar. Att försöka minimera det som kräver insatser och i stället umgås, koppla av, och njuta av det som hör julen till.
Annons:
MEST LÄSTA HÄLSOARTIKLARNA
Annons:
Annons:
Senaste artiklar
Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:
Annons:
HÄLSA

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader