Fråga Anna Bäsén! Expressens medicinreporter Anna Bäsén svarar på dina frågor om hälsa. Har du en fråga som du vill ha svar på? Mejla till:
halsofragan@expressen.se
Hej!
Jag är 16, slutat växa, är ca 161,5 väger ca 62kg tror jag.
Under hela förra året testade jag otroligt många olika sätt att gå ner i vikt. Det vill inte funka!
Jag har testat:
Hoppa hopprep 30min varje dag (varade i en vecka tills jag tröttnade, det var vinter och jag var ute).
Gå 30 minuter i rask takt varje kväll i cirka 2-3veckor.
Ätit knäckebröd istället för mat (förutom lunch då jag åt normalt).
Gått i olika takter 30-50 min varje dag i 3 veckor.
Nu har jag nästan slut på tålamod och köpte då ett kort på Idrottskliniken på 1 månad.
Jag är på Idrottskliniken varje dag eller 6 gånger i veckan, jag tränar benen, kör crosstrainer i 20-60 minuter eller gå väldigt väldigt fort i 30-60 minuter.
Jag har börjat äta mindre portioner, men jag kan verkligen inte äta grönt! Det enda jag kan tänka mig att äta är äpple eller i värsta fall kokta morötter. Jag ger gärna inte upp mjölk, jag älskar mjölk.
En skoldag kan se ut så här:
Frukost: 2 rostade mackor (fiberrost heter dom) med lättmargarin och kokt skinka och cirka 2 dl mjölk.
Inget mellanmål...
Lunch 11-11.30: Potatis, ris kyckling, ev. sprödbakad fisk, 1 glas mjölk (ca 1 dl).
Mellanmål: 2 grova mackor med lättmargarin och 2dl mjölk.
Ingen middag (pappa lagar ej middag).
Därför ersätter jag middagen ibland med 1 eller 2 grova mackor med lättmargarin och 1 glas mjölk.
Men på helgen äter jag: Frukost (samma som ovan) Mellanmål (samma som ovan) och Middag, ris potatis, kött eller kyckling med brunsås och 2 dl mjölk.
Jag äter väldigt sällan godis, kakor eller dricker läsk.
Mitt mål med detta är då att bli smalare för självförtroendet och för att jag vill känna att jag mår bra, även få smalare lår.
Tack på förhand!
mvh anonym
Hej anonym och tack för ditt mail.
Jag tycker att det är toppen att du tränar, däremot tycker jag att du ska skippa bantningen direkt.
För det första så växer du fortfarande, tillväxten i kroppen och hjärnan går dessutom i platåer. Visste du att hjärnan fortsätter utvecklas till 20-årsåldern? Din kropp är helt enkelt inte klar, stör inte dess utveckling med bantning!
För det andra är du inte överviktig. Du har en helt normal vikt. För det tredje är det helt naturligt och sunt att kvinnors kroppsfett är centrerat kring rumpa och lår. Att du får rundare lår beror alltså på att du är på väg att bli kvinna.
Att du har svårt att gå ned i vikt beror sannolikt också på att du inte har några extrakilon att gå ned, för ju större övervikt desto snabbare och lättare går man ned.
Kom också ihåg: Att ha kroppsnjojor är supervanligt, särskilt i tonåren. Då händer det mycket nytt med kroppen som kan kännas lite konstigt och skrämmande. Om det kan vara någon tröst brukar de flesta kvinnor bli bättre vänner med sina kroppar när de kommit upp i 20-årsåldern.
Jag ringde professor Claude Marcus som är exepert på övervikt hos barn och unga för att få några råd till dig och han säger så här:
Du ska inte gå ned i vikt, för du är inte överviktig. Fettet kring låren kvinnor har är svårt att bli av med genom bantning, det sitter bergfast. Däremot kan du försöka forma om låren och göra dem lite smalare med hjälp av träning, men det måste du i så fall se som en process på lång sikt. Det kan ta upp till ett år.
För övrigt tycker jag att du lever ganska sunt och det är jättebra att du tränar. Försök att se träningen som ett långsiktigt projekt.
När det gäller maten så äter du möjligen lite ensidigt - det är verkligen synd att du inte äter mer frukt och grönt. Det finns en risk för att du får brist på vissa ämnen, därför tycker jag att du ska ta en multivitamin för kvinnor varje dag.
Det bröd du använder är inte särskilt grovt - satsa på ett riktigt fullkornsbröd med hela korn. Det ger dig mer näring och fibrer och du håller dig mätt längre. När det gäller mjölken kanske du skulle kunna dricka lättmjölk istället för röd mjölk, om det är det du dricker.
Så långt Claude Marcus.
Det viktigaste råden till dig är alltså - sluta att banta, fortsätt träna och försök få in lite mer frukt och grönt i din kost! Och du, lägg din värdefulla energi på att göra sådant du gillar, utveckla dina intressen, istället för att tänka på bantning och tjocka lår. Din kropp är en fantastisk skapelse och du ska leva med den hela livet. Har du det jobbigt hemma så tycker jag att du ska prata med en kurator eller någon annan vuxen du litar på. Lycka till!
Hälsar Anna Bäsén, medicinreporter