Storlek på text:
Skriv ut text
PÅ TILLBAKAGÅNG. Även om allt pekar på att influensan nått sin kulmen menar experten Annika Linde att det är viktigt att de som inte vaccinerat sig gör det: "Vi vet att det fortfarande finns influensa där ute." Foto: Jan Düsing PÅ TILLBAKAGÅNG. Även om allt pekar på att influensan nått sin kulmen menar experten Annika Linde att det är viktigt att de som inte vaccinerat sig gör det: "Vi vet att det fortfarande finns influensa där ute." Foto: Jan Düsing

Influensan har nått sin topp

Annons:
FAKTA

SVININFLUENSAN

Influensaspridningen verkar plana ut. Smittskyddsinstitutet skriver dock att detta ska tolkas med viss försiktighet och att fler vågor mycket väl kan komma under vintern/våren 2010.

Vaccinet Pandemrix som nu erbjuds skyddar även mot en eventuell andra våg. Detta förutsatt att viruset inte förändrar sig alltför mycket under tiden. Hittills har 15 svenskar dött i svininfluensa.

Har du haft svininfluensan?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Har du haft svininfluensan?

Tidigare artiklar
Upp till fem miljoner svenskar, halva befolkningen, har nu vaccinerats mot svininfluensan.
Och en snabb vaccinationskampanj hejdar smittan. Det vi ser nu är toppen av smittspridningen, enligt Smittskyddsinstutets beräkningar.
- Men det är fortsatt viktigt att vaccinera sig för dem som inte gjort det ännu, säger influensaexperten Annika Linde.
Framöver kommer allt färre svenskar att smittas av svininfluensa. En snabb insats med vaccinering har brutit smittspridningen, enligt datavetaren Lisa Brouwers på Smittskyddsinstitutet. Hennes simuleringsmodeller - där hon räknar på smittspridning, vaccinleveranser och antal vaccinerade svenskar - visar att det värsta sannolikt är över. Toppen av smittkurvan är just nu.

"Ingen kan veta säkert"

Hädanefter spelar det mindre roll ur ett samhällsperspektiv hur många som vaccinerar sig, rapporterar tidningen Dagens Medicin.
Statsepidemiolog Annika Linde poängterar att modeller inte är verklighet.
- I dag kan ingen säkert veta vad som kommer att hända. Vi vet att det fortfarande finns influensa därute, därför är det också viktigt med fortsatt vaccinering, säger hon.
Enligt myndighetens senaste rapport planade smittspridningen ut under vecka 47 i alla åldersgrupper, utom för de minsta barnen. I dag kommer nya siffror.

Vaccinet är slut

Hittills har ungefär fyra och en halv miljon doser levererats. Eftersom många som vaccinerat sig är barn - som ju bara får en halv dos - borde omkring fem miljoner svenskar ha vaccinerats. Det berättar Åsa Sandgren Åkerman, koordinator för vaccinleveranserna vid Sveriges kommuner och landsting.
- Nu är vaccinet i princip slut överallt i landet, säger hon.
I dag kommer 766 000 nya doser som skickas ut till landstingen på fredag. På tisdag nästa vecka levereras ytterligare 388 000 doser.

Före jul

Landstingen har haft det tufft med upprepade förseningar. Och just denna vecka är missnöjet extra stort. Vaccinet som levereras i dag skulle ha kommit redan i tisdags.
- Det är olyckligt för landstingen, som får det svårt med planeringen, Man tar in extrapersonal och annonserar, och sen kommer inte vaccinet, säger Åsa Sandgren Åkerman.
För friska svenskar, från 13 års ålder och uppåt, räcker det med en dos.
- Vi hoppas att alla svenskar som vill ska ha fått en dos före jul, säger Åsa Sandgren Åkerman.
Annons:
MEST LÄSTA HÄLSOARTIKLARNA
Annons:
Annons:
Senaste artiklar
Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:
Annons:
HÄLSA

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader