Gå ned i vikt för gott - med den nya tio veckors-metoden från Karolinska institutet.
Lisa Persson, 40, gick ned 30 kilo - och slipper dessutom ta medicin mot panikångest.
- Kilona har bara rasat av. Nu behöver jag inte äta för att stilla min ångest.
Det är inte vad du äter som spelar störst roll för din vikt – utan varför du äter. Det menar Lisbeth Stahre, forskare vid Karolinska institutet i Solna och författare till boken Gå ned i vikt med kognitiv beteendeterapi.
– Människor vet hur de ska äta. Frågan är varför de äter för mycket, säger Lisbeth Stahre.
Ett sätt att hantera stress
Överätande är för många överviktiga ett sätt att hantera jobbiga känslor som stress, irritation och ångest. Lisbeth Stahres tioveckors viktminskningsprogram går ut på att hitta dessa orsaker och angripa dem. Två studier av tioveckorsmetoden som gjorts vid Karolinska institutet visar att den är överlägsen traditionella bantningsmetoder. Den ger snabbt resultat – som håller i sig. Efter ett och ett halvt år hade kvinnorna i studiegruppen i genomsnitt gått ned 5,9 kilo. De kvinnor som genomgick ett vanligt bantningsprogram hade istället gått upp i vikt.
– Nu används metoden på många vårdcentraler runt om i landet och jag får dagligen in rapporter om hur bra det går för patienterna.
Led av panikångest
I januari förra året vägde Lisa Persson, 40, i Vikarbyn i Dalarna, 145 kilo och led av svår panikångest. Hon vågade inte göra vardagliga saker som att åka buss eller gå i affärer. Då fick hon chansen att delta i tioveckorskursen. Det förändrade hennes liv.
– Jag upptäckte att jag åt för att lindra ångesten. Det var inte så att jag var särskilt sugen på godis eller bullar, jag åt det som fanns till hands.
Som många andra överviktiga hade Lisa testat många bantningsmetoder – som viktväktarna, teer, pulver, soppor och plåster.
– Men det är ju faktiskt sällan man äter bara för att man är hungrig. I dag tar jag reda på vad som är fel, varför jag vill äta. Jag har ändrat mitt tänkande, berättar Lisa Persson.
Tappat 30 kilo
På tio månader har Lisa gått ned 30 kilo och minskat 27 centimeter kring midjan. Och hon behöver inte längre ta medicin mot panikångest.
För Lisa har kursen inneburit en ny syn på sig själv och omgivningen.
– Övervikt sitter i huvudet. Jag hade gjort mig själv till ett offer. Nu skyller jag inte längre mina problem på andra.
Lisa siktar på att gå ned ytterligare 15–20 kilo till sommaren och åka på en resa till fjällen.
– Nu vågar jag göra sådant som panikångesten tidigare hindrade mig från.