Fakta: Register med 60 000 kvinnor
Forskarna utgick från ett stort norskt födelseregister där drygt 60 000 gravida själva fyllde i vad de druckit och ätit varje dag under graviditeten.
Den svenska studien har inte gjort något speciellt urval utan alla kvinnor som var gravida under åren 1999–2006 inbjöds att vara med.
Kvinnornas svar gällde under första halvan av graviditeten, fram till vecka 22. En normal graviditet är 40 veckor.
Källa: Linda Englund-Ögge, Göteborgs universitet. (TT)
Mycket läskdrickande under graviditeten kan innebära en ökad risk att föda barnet för tidigt.
Risken att föda mycket för tidigt, alltså före vecka 32, ökar dramatiskt om man dricker ett glas sockersötad dryck eller mer dagligen.
Det visar en stor studie från Göteborgs universitet där forskarna undersökt hur barnafödandet påverkas av mammans läsktörst under graviditeten. Studien utgår från en jättelik norsk enkät där över 60 000 kvinnor fick svara på vad de åt och drack under graviditeten.
– Vi fann ett samband mellan både artificiellt sötade och sockersötade drycker och risk för förtidsbörd. Men framför allt var sambandet med sockersötade drycker i vissa grupper starkare, säger doktoranden Linda Englund-Ögge, en av flera forskare bakom studien.
Kraftig stegring
Englund-Ögge är förlossningsläkare och dietist med stort intresse kring hur dryckes- och kostvanor påverkar graviditeten.
– Om vi tittar på hela gruppen i sig utan att ha delat upp den, finns en koppling mellan högt intag av lightdrycker (ett glas/dag) och förtidsbörd med 11 procent. Dricker man ett glas sockersötad dryck eller mer dagligen ökar risken med 25 procent.
Delas gruppen in i sen, moderat eller tidig förtidsbörd ökar risken för tidig förtidsbörd, alltså före vecka 32, för dem som dricker mer än ett glas eller mer dagligen av sockersötad dryck med 75 procent.
Är man överviktig, alltså med ett BMI över 25, och dricker ett glas eller mer av sockersötad dryck, ökar risken med 41 procent.
De här resultaten får forskarna när de jämför värdena med dem som inte dricker så mycket läsk.
Orsak inte klarlagd
Englund-Ögge poängterar att detta är en observationsstudie.
– Jag vet utifrån studiens resultat att dessa kvinnor med ett högt intag föder barn för tidigt. Men jag kan inte utifrån studiens upplägg säga att det är det som är orsaken. Det kan ju finnas andra gemensamma saker bland de här kvinnorna – som generellt sämre kostvanor eller socioekonomiska faktorer vi inte justerat för – som gör att de föder barn för tidigt förutom att högt sockerintag.
Hon vill gärna uppmuntra gravida kvinnor att äta efter den svenska näringsrekommendationen, som frukt, grönsaker och grovt bröd. Samtidigt råder hon att man drar ned på intaget av raffinerade kolhydrater, som godis och kakor – sådant som egentligen är rent socker.
Av TT