Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Barn äter för mycket socker

Annons:
Läs också
Alldeles för mycket socker - och för lite frukt och grönt.
Nu slår livsmedelsverket larm om svenska barns farliga kostvanor, uppger Svenska Dagbladet.
- Det viktigaste i dag är att kraftigt begränsa godis och läsk. Gärna en halvering, säger Heléne Enghardt Barbieri, nutritionist på livsmedelsverket, till tidningen.
Upp till 20 procent av barnen som deltog i underökningen var överviktiga. I snitt drack de två deciliter läsk om dagen och åt godis tre till fem dagar i veckan. 13 procent åt godis dagligen. Då har inte snacks, bakverk, saft sylt och marmelad räknats med. - Jag är bedrövad, men kanske inte överraskad. Undersökningen visar tydligt att svenska barn behöver äta mer näringstät mat, säger Heléne Enghardt Barbieri till tidningen.

Satsningar krävs

Hon säger att det krävs satsningar överallt för att få till en förändring. Bland annat tycker hon att man måste börja tala om barns kostvanor redan på mödravårdscentralen, men också att regeringen måste genomföra sin försenade handlingsplan för kost och hälsa. Det är första gången på 24 år som livsmedelsverket gjort en större undersökning av barns kostvanor. Tidigare har studier gjorts på äldre ungdomar. 2 600 barn i åldrarna 4, 8 och 11 år deltog. Resultaten ska ligga till grund för nya kostråd för skolor och förskolor till våren.

Skolan läsk- och godisfri

Skolminister Ibrahim Baylan vill göra grund- och gymnasieskolan till en läsk- och godisfri zon. Han tar nu med sig frågan in i valrörelsen genom att flagga för skärpta regler. - Jag tycker att skolan ska medverka till goda matvanor så långt det är möjligt. Det finns alltför många skolor som fortfarande säljer godis och läsk i skolkafeterian, säger Baylan till TT. Om socialdemokraterna sitter i regeringsställning även efter valet, överväger Baylan att ge Nationellt centrum för fysisk aktivitet och hälsa i uppdrag att se över vilka faktorer som kan bidra till minskad försäljning av onyttigheter på skolans område. - Och skulle det visa sig att det inte räcker är jag inte helt främmande för att titta på någon av våra förordningar för att strama upp det i skolans värld.
MEST LÄSTA HÄLSOARTIKLARNA
Annons:
Allt om sockerberoende
Annons:
Senaste artiklar
Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader