Nu ska alla flickor vaccineras mot livmoderhalscancer.
Men få känner till att vaccinet kan ge biverkningar.
- Jag fick ligga inne på sjukhus med dropp i två omgångar, säger Annelie Ibanez, 17.
I tisdags kom socialstyrelsen med sitt besked - vaccin mot livmoderhalscancer skall ingå i det allmänna vaccinationsprogrammet för barn. Godkänns myndighetens förslag kan den första kullen flickor vaccineras redan i höst. Sedan vaccinet godkändes i Sverige 2006 har cirka 17000 svenska kvinnor vaccinerats privat. En av dem är 17-åriga Annelie Ibanez. Hon blev allvarligt sjuk efter varje spruta - och är övertygad om att det var en biverkning av vaccinet.
– Efter min andra spruta Gardasil vaknade jag på natten av att jag skakade och frös. Jag skakade så kraftigt att pappa blev tvungen att hålla fast mig. När jag tog temperaturen visade den trettionio graders feber, säger hon.
Läkarna kände inte till vaccinet
Familjen åkte i ilfart till akuten men fick ingen hjälp.
– Läkarna sa att de inte kände till vaccinet och att de måste kolla upp det på internet, säger Annelie.
Annelie skickades hem från akuten men redan dagen efter drabbades hon av kräkningar och magkrämpor. Till sist lades hon in på sjukhus med dropp.
– Jag höll på att torka ut.
Symptomen kom tillbaka även efter tredje och sista sprutan. Även då stod läkarna frågande.
– Ingen visste någonting om vaccinet. De sa alla att de måste läsa på, säger mamman Patricia Ibanez.
I dag mår Annelie bra men är svag och har gått ned fem kilo. När Expressen träffar henne har hon precis kommit hem från sjukhuset. Hennes mamma är ändå glad att hon tog vaccinet.
– Skyddar det mot cancer så, säger hon.
Kräkningar och illamående
För att socialstyrelsen ska föreslå ett vaccin till det allmänna vaccinationsprogrammet måste det klassas som säkert.
– Enligt läkemedelsverket är Gardasil säkert, säger Anders Tegnell, chef för smittskyddsenheten på socialstyrelsen.
På läkemedelsverket känner man igen symtomen.
– Rapporter om kräkningar och illamående har kommit in efter att vaccinet introducerades på marknaden. Men det låter som en ovanligt kraftig reaktion, säger Gunilla Sjölin Forsberg, chef på enheten för läkemedelssäkerhet.
Hon kan inte utesluta att Annelie blev sjuk av vaccinet.
– Nej, men man måste utreda varje enskilt fall. Det kan finnas andra mekanismer som spelat in.