Rätt läkemedel, rätt dos och under kortast möjliga tid. Det är receptet för att använda receptfria läkemedel på ett så säkert sätt som möjligt.
Expressen har under de senaste åren rapporterat om de tidigare okända hjärt- och kärlrisker med så kallade NSAID-läkemedel, som diklofenak (exempelvis Voltaren) och ibuprofen (som Ipren). Ny forskning har visat på kraftigt ökad risk för exempelvis proppar, magblödningar, stroke, hjärtinfakt och hjärtstillestånd. Faran verkar störst med diklofenak, men även ibuprofen tycks innebära en liten ökad risk.
Nu rapporterar Ekot om att konsumtionen av värktabletter ökat med 20 procent åren 2005-2011. Bland de receptfria har just diklofenak och ibuprofen ökat mest.
Till en del beror det säkert på värktabletter i dag är väldigt lätttillgängligt och på förskönande reklam som ibland framställer tabletterna som förutsättningen för ett aktivt och lyckligt liv.
Att riskerna återigen och debatteras är jättebra. Vi behöver bli påminda om att man måste ha respekt för läkemedel - även de receptfria. Visst är receptfria värktabletter ett bra och enkelt sätt att lindra tillfällig värk utan att behöva söka läkare först. Men alla värkmediciner kan ha biverkningar. Det gäller i synnerhet om de används fel, i för höga doser eller under lång tid.