Lördag 20 mars 2010 -

Hälsa

Anti-läsk kampanj i New York... Anna Ottosson, dietist & författare.

Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Psykologen Elisabet Rosén behandlar sexbrottsdömda med dans. Här lär hon ut behandlingen till andra dansterapeuter.

Dans ska bota våldtäktsmän

Nu ska våldtäktsmän och andra sexbrottslingar botas med dans.
Hittills har tio sexbrottslingar vid Härnösandsanstalten genomgått dansterapi.
- Det kan lära dem förstå andra människors känslor, som att en kvinna inte vill ha sex, säger dansterapeuten Elisabet Rosén.

Sexbrottslingar har ofta svårt att uppfatta sina egna och andras känslor. Men med hjälp av dans och rörelseövingar kan de lära sig bli bättre på det. Det är teorin bakom den nya dansterapin som använts på Härnösandsanstalten. Under de pågående psykologidagarna i Stockholm föreläser psykologen och dansterapeuten Elisabet Rosén om sin nya behandlingsmetod.
– Vi visar ju känslor med hela kroppen. Det här är ett sätt att lära sig uppfatta och hantera sina egna och andras känslor, säger hon.
Sexbrottslingarna får bland annat öva på olika känslor som skam och avsky.

Avfärdas som nonsens

– Det liknar litegrann barndans. Det kan exempelvis vara att röra sig i rummet och stanna så snart någon annan stannar. Då lär man sig vara uppmärksam på andra.
– Jag hoppas att metoden kan sprida sig, säger Elisabet Rosén.
Rättspsykiatern Ulf Åsgård skrattar när han får höra talas om dansterapin och avfärdar den som rent nonsens.
– Om det här lär sexbrottslingar att höra och se bättre borde hon vända sig till optikerförbundet och hörselskadades riksförbund också, säger han ironiskt.

”Finns inga bevis”

Niklas Långström, psykiater och forskare vid Karolinska institutet, är kritisk till att ovetenskapliga metoder används på anstalterna.
– Det kanske är mysigt och trevligt men det finns inga som helst bevis för att dans och filmvisning minskar risken för återfall i sexbrott. Det riskerar istället att dra ett löjets skimmer över kriminalvården. Tid och resurser borde läggas på åtgärder som faktiskt fungerar.

Av Anna Bäsén
anna.basen@expressen.se

Publicerat 28 oktober 2007
Uppdaterad 28 oktober 2007
Tyck till
Det finns 44 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Men då kan ju Elisabet Rosén dansa in på Kumlabunkern lr Hall och se vad alla säger ^^

Våldtäkt handlar nästan aldrig om sex utan om makt. Jag tror våldtäktsmän kan inse när en kvinna säger nej men de väljer att skita i det. Vad finns det mer för sexbrottslingar som ska botas med dans på barnnivå? pedofiler?

calu: För Arklöv och Co ska det inte bli nån nästa gång..

Myysigt! Kan dansterapeuten inte lära, tex Arklöv och grabbarna, att kramas på riktigt så de slipper krama en avtryckare nästa gång?

Vilken danstil ska användas? Tryckare har nog effekt på känslorna =))

För att idka denna dansterapi tror jag (!) att man alla fall inte är rädd för att hux flux våldtas....
Undrar om jag kunde idka detta på Hinsiberg,,hrm hrm,,,

Om det handlade om pardans så kanske det kunde ge något för vi pratar ju 80 % med kroppen och 20 med munnen. Pardans skulle också kunna lära våldtäktsmännen att umgås med det motsatta könet på ett naturligt sätt.
Att våldtäktsmän är störda personer som i grund och botten är rädda så pojkar med grava relationsstörningar är ju ingen hemlighet. Pardans kanske kunde lär dem något.

Pinero1 Ja det kan gott ingå i straffet =))

Ja, om man nu får vara helt glasklart öppen skulle alla fall jag bli gigantiskt kåt om jag höll om en kvinnas kropp i vilken dans som helst.
Detta skitsnack en del gifta kvinnor påstår "ååååh det är så roligt att dansa, det är glädjen"
Antingen är dom sexuellt utraderade eller, icke ovanligt, blåsvedda lögnerskor...
Kom du Elisabeth med profylaktisk dansterapi hos mig, nu har du fått veta ha ha ha

Till E.Rosèn svara på detta om Du vågar,dom 10 sexbrottslingarna på Härnösandsanstalten som genomgått Din terapi.när ska dom sättas på prov,så Vi får ett värde på metoden?(Jag har hört dom som säger att dans gör mig kåtare,vad tror Du?) Svara Please.
1 2 3 4 5 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
BLOGGAnna BäsénMedicinbloggen

Inkl. förklaringar
Hela ord
BLOGGSpola kröken?Läsarnas bloggar om alkohol.

 
Toppbild











Bottenbild