Onsdag 10 februari 2010 - Tipsa Expressen

Grönt te - perfekt hälsodryck Anna Ottosson, dietist & författare.

Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Han lurar människor att tro att han är läkare, säger Tommy Kans om Gert Hallengren.

"Kvalificerat kvacksalveri"

På Alternativa hälsokliniken får friska veta att de är allvarligt sjuka. Nu slår läkaren Tommy Kans larm.
Han berättar att han har ett trettiotal patienter som lurats av "naturläkaren" Gert Hallengren.
- De är uppskrämda och har köpt hans dyra sockerpiller. Det är kvalificerat kvacksalveri.

Läkaren Tommy Kans arbetar vid Medicinskt centrum i Täby och har mött ett trettiotal patienter som varit hos Gert Hallengren på Alternativa hälsokliniken i Danderyd. - Patienterna är rädda eftersom han sagt att de är hjärtsjuka och kommer hit för utredning. Vi tar prover, undersöker med EKG och arbetsprov och det är förstås inga fel på dem. Han ställer till problem för sjukvården, säger Tommy Kans.

Sluta med mediciner

Hallengrens okonventionella undersökningsmetoder, som sägs kunna upptäcka i stort sett alla sjukdomar som finns, ger Tommy Kans inte mycket för. - Man kunde lika gärna ställa diagnoser genom att låta patienten hålla i en toarulle. Sen är det ju märkligt att alla får höra att de har förkalkningar i hjärtat.

Gert Hallengren på Alternativa hälsokliniken vill inte svara på Expressens frågor.

Tommy Kans är mest oroad över att Gert Hallengren rått människor med kroniska sjukdomar som diabetes och astma att sluta med livsviktiga mediciner. - Det är livsfarligt. En kille med diabetes fick åka till sjukhus. Sen luras människor att tro att de fått en ordentlig hälsoundersökning, vilket gör att allvarliga sjukdomar kan missas.

"Vi kan inget göra"

Det är olagligt att utge sig för att vara läkare om man inte har läkarlegitimation. Det är också olagligt kvacksalveri att utge sig för att behandla cancer, diabetes och vissa andra allvarliga sjukdomar. Men socialstyrelsen kan inget göra, säger myndighetens jurist Lars Grönvall. - Vi har inte mandat att utreda personer som inte är hälso- och sjukvårdspersonal. De drabbade måste vända sig till polis och åklagare. Men enligt Tommy Kans vill många patienter inte anmäla: - De skäms för att de blivit lurade. Socialstyrelsen borde se till patienternas intresse och agera ändå.

Av Anna Bäsén
anna.basen@expressen.se

Publicerat 13 februari 2007
Uppdaterad 13 februari 2007
BLOGGHälsobloggenmed Anna Ottosson
BLOGGAnna BäsénMedicinbloggen

Inkl. förklaringar
Hela ord
BLOGGSpola kröken?Läsarnas bloggar om alkohol.

 
Toppbild











Bottenbild