Söndag 21 mars 2010 -

Hälsa

Anti-läsk kampanj i New York... Anna Ottosson, dietist & författare.

Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Robin Lindström, 18, drack energidryck för att hålla sig vaken när han pluggade teori för att ta körkort. Han avled under en tv-kväll. Föräldrarna blir inte förvånade av det nya dödsfallet: När ska man börja ta detta på allvar, säger pappa Johan Lindström.

Robin, 18, dog framför tv:n

Robin Lindström,18, drack Red Bull för att orka hårdplugga teorin till körkortsprovet.
Under en tv-kväll med kompisar föll han ihop och dog.
Föräldrarna, Johan Lindstöm och Petra Larsson, vill att energidrycken förbjuds.

- Ingenting händer. Så fort Red Bull får kritik så är det snabba på att göra reklam och så dör debatten, säger Petra Larsson. Robin Lindström dog för knappt två år sedan. Obduktionen visade att det inte var något fel på hans organ. Det nya dödsfallet förvånar inte föräldrarna. - Det är fruktansvärt tragiskt. Men jag är inte förvånad för vi vet hur illa det kan gå, säger Johan Lindstöm.

Johan Lindström och Petra Larsson hoppas att ingen annan förälder ska behöva utsättas för samma sak. Hade de vetat hur farlig Red Bull kan vara hade de varnat sin son.

Vill att vården agerar

- När ska man börja att ta detta på allvar? Man behöver inte vara dum för att se att det finns ett samband mellan dödsfallen och Red Bull, säger han. Föräldrarna tycker att man måste informera, framför allt unga, att drycker som innehåller ämnet taurin (som Red Bull gör) kan vara farligt att dricka. Dessutom kunde sjukvården också agera. - När sjukhuset får in en patient med hjärtkänningar så borde de fråga om patienten har druckit Red Bull, säger Petra Larsson.

Av Sarah Sidibé
sarah.sidibe@expressen.se

Publicerat 25 januari 2007
Uppdaterad 25 januari 2007
BLOGGAnna BäsénMedicinbloggen

Inkl. förklaringar
Hela ord
BLOGGSpola kröken?Läsarnas bloggar om alkohol.

 
Toppbild











Bottenbild