Stressen gör barnen sjuka
En späckad helg med för lite sömn och ingen frukost skapar stress och konflikter.
Och det är föräldrarna som brister.
Läraren Kjell-Arne Karlsson kräver att barnen kommer till skolan i "undervisningsbart skick".
- Det är ingen självklarhet, säger han.
Att måndagar är skolans jobbigaste dag är många lärare Expressen/GT talat med överens om. Barnen kan ha vänt på dygnet under helgen, sovit för lite och spelat dator för mycket.
Utvakade kommer de till skolan, ibland utan frukost.
– Då är de trötta och oroliga, säger Eva Glimblad vid Johannebergsskolan i Göteborg.
Hon upplever att många föräldrar är osäkra i sin roll.
– Alla lever ett stressat liv och vet kanske inte vad som är deras uppgift och vad som är skolans.
Förändrade attityder
Kjell-Arne Karlsson är klasslärare för en fyra på friskolan ISGR (International School of The Gothenburg Region) på Guldheden. Han har varit lärare i 30 år och märker en skillnad i attityder hos dagens föräldrar.
– Föräldrar har högre krav på skolan i dag, men de har också skyldigheter själva, påpekar han.
Egentligen är det självklart:
– Vi vill att barnen ska vara utsövda, ha ätit frukost, gjort läxorna och ha alla grejer med sig, säger Kjell-Arne Karlsson. Då ökar förutsättningarna för en lugn och harmonisk dag i skolan.
– Annars blir barnen stressade, presterar sämre och råkar oftare i konflikter vilket påverkar arbetsklimatet för alla – både vuxna och barn.
Ökad press på barnen
Kjell-Arne Karlsson har just nu inte dessa bekymmer i sin klass. Kanske för att han så noga inpräntade kraven vid senaste föräldramötet...?
– Jag pratar generellt. Detta gäller hela grundskolan.
Han menar att pressen på barn ökat. De ska klara så många saker: Spela ett instrument, vara duktig i idrott och uppfylla målen. Men föräldrarna verkar få allt mindre tid över för att hjälpa dem.
– Då får barnet sitta emellan.
Ivrigt chattande på nätet under kvällar och helger skapar också konflikter som spiller över på skolan, enligt en rad lärare. Bråk som i praktiken får lösas av skolan när barnen träffas på riktigt.
– Det kan handla om ren mobbning, Hur ska skolan kunna övervaka det? undrar Ingela Lundberg vid Johannebergsskolan.
– Det är också något som föräldrar måste göras medvetna om, säger Kjell-Arne Karlsson.
Av Marie Hebelius Svahn
marie.hebelius.svahn@gt.se




