Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Coca Cola lanserar kolsyrad och smaksatt mjölk. (bilden är ett montage)

Coca cola lanserar - kolsyrad mjölkdryck

Kanske inte om kon själv får välja - men väl Coca-cola som nu lanserar den sötade drycken.
Enligt företaget smakar den som "ett födelsedagsparty för en isbjörn".
- Jag skulle inte vilja ge det till mitt barn, säger barnläkaren Antal Nemeth.
Skulle du dricka kolsyrad mjölkdryck?
Ja, visst!
Nej, usch!

Coca-cola har börjat provsälja drycken i vissa affärer i New York. Den går under namnet Vio och innehåller mjölk mixad med kolsyrat vatten, smaksatt med frukt och sötad med rörsocker, skriver Times Online.

Vio finns i fyra smaker – persika och mango, citrus, tropisk colada samt bär. Den behöver inte kylas.
Ska man tro Coca-colas marknadsföring så smakar drycken som ”ett födelsedagsparty för en isbjörn”.
– Jag har aldrig blivit bjuden på ett sådant party så jag kan inte uttala mig om det. Men jag har smakat drycken på ett besök i Atlanta. Den var annorlunda, som en blandning av mjölk och något mer läskande, säger Peter Bodor, Coca-colas informationschef i Sverige.

Kan lanseras utomlands

Kolsyremjölken är ett led i företagets försök att utveckla mjölkbaserade produkter – skulle den göra succé hemma i USA kan den lanseras utomlands.
– Det gäller hela tiden för oss att hitta nya produkter. Vi har till exempel lanserat kaffe- och tédrycker i andra länder och får se om mjölkdrycker kommer till Sverige. Mjölk är ju en jättestor dryck här – då kan man antingen tänka sig att svenskarna gärna vill ha den, men det kan även vara så att de inte tycker att det är någon bra idé, säger Peter Bodor.
En flaska kolsyrad mjölk innehåller 26 gram socker – ungefär lika mycket som andra av företagets icke light-produkter – och 1,5 gram fett.

Kan leda till övervikt

Enligt Antal Nemeth, barnläkare på Karolinska universitetssjukhuset i Huddinge, ger den här sortens dryck korta sockertoppar, som i det långa loppet leder till övervikt.
– Det här problemet finns redan med vanlig mjölk och till exempel juice. Om man då tillsätter mer socker och kolsyra så kommer effekterna att förvärras. Jag skulle inte vilja ge det till mitt barn, säger han.
Marit Sundberg
Adam Öhman

Av Marit Sundberg
marit.sundberg@
expressen.se

Av Adam Öhman
adam.ohman@
expressen.se

Publicerat 28 jul 2009 16:28
Uppdaterad 28 jul 2009 17:05
Anna Bäsén Medicinbloggen
Marie Söderqvist En träningsdagbok inför Vasaloppet