Torsdag 2 september 2010 -

Hälsa

Jag åt och hamnade i himlen Anna Ottosson, dietist & författare.

Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Bättre tänder - med salt

Salta maten och stärk tänderna på köpet.
Tonåringar på Rosengårdsskolan i Malmö är först i Sverige med att testa fluorsalt på skolmaten.
Fakta

FAKTA

• Fluorsalt är ett bergssalt med tillsats av fluor. Smakar ungefär som vanligt salt, men innehåller kalium i stället för natrium och har inte samma negativa hälsoeffekter som vanligt salt.
• Kostar cirka åtta kronor kilot, men finns inte på den svenska marknaden.
• Rekommenderas av Världshälsoorganisationen i områden med hög kariesförekomst.
• Ersätter inte tandborstning, men kan vara ett komplement.
• Delas ut gratis till de 200 försöksdeltagarna på Rosengårdsskolan. Tonåringarnas tänder före och efter försöket jämförs med utvecklingen hos tonåringar på en annan Malmöskola.

Källa: Inger Wennhall, Folktandvården, Malmö (TT)

Folktandvården i Rosengård har tidigare väckt uppmärksamhet för sina framgångar med kariesförebyggande arbete bland förskolebarnen. Nu riktas fokus mot tonåringarna.
- Tonåren är en riskålder för tänderna, säger tandläkare Inger Wennhall.'

Borstar för sällan

Tandborstningen svajar rejält bland tonåringarna i stadsdelen, visar hennes intervjuer med de 200 frivilliga som deltar i ett tvåårigt försök.
- Det är väldigt många som inte borstar tänderna varje dag, i många fall sker det bara en gång i veckan, berättar hon.

Gratis fluorsalt

I områden med dålig tandhälsa rekommenderar Världshälsoorganisationen (WHO), bergssalt med tillsatt fluor. Men det har aldrig provats i någon större skala i Sverige förut.
Högstadieeleverna på Rosengårdsskolan kan numera välja mellan fluorsalt och vanligt salt. De som deltar i försöket får dessutom gratis fluorsalt med sig hem för att deras familjer ska kunna använda det vid bak och matlagning.
- Min förhoppning är att det här ska leda till att det kan börja importeras och säljas i butik, åtminstone i det här området, säger Inger Wennhall.

Publicerat 25 maj 2009 13:22:04
Uppdaterad 25 maj 2009 13:22:49
Tyck till
Det finns 1 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Är det verkligen ofarligt för skelettet?
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
Arne kämpar mot fobierna varje dag Arne Weise: "Det är väl något i barndomen som Freud hade sagt."
Har du någon fobi?
Ja.
Nej.
Läsk - farligt för ditt hjärta Emily, 28, gick ner 15 kilo när hon slutade med colan Ny studie visar att läsk är direkt farligt för hjärta och blodkärl. DISKUTERA!
Läsarfråga: Hur mycket läsk dricker du per dag?
1-3 burkar.
Fler än 3 burkar.
Dricker inte läsk.
Nervsimulator lindrar smärtan
Ny metod hjälpte Carl-Joel att bli av med ständig värk Fem år av ständigt lidande är nu över.
Läsarfråga: Vill du testa nervstimulator mot smärta?
Ja, absolut.
Osäker, vill ha mer forskning.
Nej.
Anna Bäsén Medicinbloggen
BLOGGHälsobloggenmed Anna Ottosson

Inkl. förklaringar
Hela ord

 

SENASTE NYTT

MEST LÄST I DAG - HÄLSA & SKÖNHET

Toppbild















Bottenbild