Med adhd blir det enkla det svåra
- Jag tror skammen och självföraktet över att inte klara av sin vardag och tillvaro är större hos kvinnor, säger hon till expressen.se.
I dokumentären får tittarna följa bandystjärnan Pelle Fosshaugs adhd-utredning. Dessutom medverkar Annika Sundbaum-Melin som fick diagnosen adhd 2006.
- Jag bad om att få bli utredd. Jag och närmaste familjen hade länge känt att någonting var fel, säger Annika Sundbaum-Melin.
I Annikas fall bestod svårigheterna främst i problem med att få i hop vardagen och de praktiska bestyren.
- Innan jag fick barn gjorde det ingenting om jag inte hade middagsmat hemma, jag kunde alltid poppa popcorn i stället. När man har barn fungerar det ju inte så. Jag kunde känna att få på ettåringen bävernylonoverallen och få i väg honom till dagis i tid var som att bestiga Mount Everest, säger Annika och beskriver det som att det enkla var det svåraste.
- Jag kunde inte förstå varför jag, som var duktig på mycket, inte kunde se till att vi hade mat hemma, betala räkningar i tid eller städa regelbundet. Jag hade ett starkt självförakt och en loserkänsla.
Svårt att sitta stilla
Dessutom hade Annika väldigt svårt att fokusera och sitta stilla.
- I skolan gick jag mest på lektioner som jag gillade som gympa, svenska, SO, religion- och var aktiv i Elevrådet. I övrigt kunde jag inte koncentrera mig. Jag gick aldrig gymnasiet och när jag skulle läsa in på Komvux i vuxen ålder var det likadant. Jag fick sluta för att jag inte klarade av att sitta i skolbänken, det var helt omöjligt.
Trots framgång i yrkeslivet och försök att " skärpa till sig", kom inte Annika tillrätta med sina problem. Att få diagnosen blev en vändpunkt- och en lättnad.
- Det var skönt, jag kunde förlåta mig själv för mycket. Dessutom började jag äta medicin, vilket har hjälpt en hel del och jag går också i familjeterapi, säger hon.
Varningssignaler
För de som undrar om de själva kan ha adhd räknar Annika upp några varningssignaler.
- Stark intensitet i känslor upp och ner, att tala och agera innan man tänker, svårigheter att sitta still ens i korta perioder, svårigheter att fokusera, depressioner och självförakt är tecken man bör ta på allvar säger hon.
För att avdramatisera adhd planerar Annika Sundbaum-Melin tillsammans med Pelle Fosshaug och Ylva Ginsberg som är överläkare i psykiatri att hålla föreläsningar om ämnet.
Av Anna Lindström
anna.lindström@expressen.se




