Köp GT:s bok "Min gata i Göteborg"

Exklusivt erbjudande i GT-shoppen!

Parfym till kanonpriser

Favoritmärkena hittar du i GT-shoppen!

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Per Wissing Foto: Per Wissing

"Vilks-den ondskefulla svensken"

Annons:
Tidigare artiklar

Den 24-årige mannen misstänks tillsammans med två kamrater ha planerat döda konstnären Lars Vilks.

Hemma hos honom hittades flera anteckningar med ordagranna citat från Lars Vilks blogg.

- Återigen har vi som jag menar bevis på ett intresse från 24-åringens sida för Lars Vilks. Lars Vilks blogg är väl bekant för 24-åringen, sa åklagare Agnetha Hilding Qvarnström i rätten i dag.

Rättegången mot de tre männen som misstänks ha planerat att döda konstnären Lars Vilks förra hösten inleddes med åklagare Agnetha Hilding Qvarnströms sakframställan. Hon ägnade först en och en halv timme åt att ge en bred bild och bakgrund till det som de tre männen är åtalade för, förberedelse till mord på Lars Vilks.

Med på dödslista

Bland annat pratad hon om "våldsbejakande islamism", om att attentat har gått från storskaliga till småskaliga. Hon pratade om kränkningar av profeten Muhammed och de uppmärksammade karikatyrteckningarna. Hon ägnade också en lång stund åt tidskriften Inspire, som gavs ut av AQAP, Al-Quaeda in the Arabian Peninsula. I den finns bland annat en dödslista, med Lars Vilks namn högt upp.

- Hit listen är illustrerad med ett vapen så budskapet är tydligt, sa Agnetha Hilding Qvarnström.

I magasinet Inspire har shejken Anvar Al-Awlari skrivit en artikel och för en kampanj mot dem som gjort Muhammed-teckningarna. Föreläsningar av just Al-Awlari har påträffats i dvd-form hos två av de misstänkta männen. I en av männens mp3-spelare har man också hittat omkring 200 ljudfiler från shejkens föreläsningar. I en av dem pratar han om "den ondskefulla svensken" Lars Vilks.

- Det här är alltså ljudmedia som är nerladdad I anslutning till själva händelsen den 10 september, sa Agnetha Hilding Qvarnström.

Bevisningen i hovrätten är i stort sett densamma som den i tingsrätten. Det som nu är nytt är ett par hymner, som åklagaren spelade upp i rättssalen. Den ena laddade 24-åringen ner till sin mp3-spelare den 10 september, det vill säga samma dag som det påstått planerade mordet skulle ha skett. I översättningen av hymnen kan man bland annat läsa följande två meningar: "Nu är det dags att vi tar tag I detta på allvar!" och "Vi spränger vår ilska mot dem och deras handlingar!".

Skrattade i rätten

Under tiden som hymnen spelas upp pratar 24-åringen och 26-åringen kort med varandra och ser ut att skratta till.

- Varför den har betydelse i målet tror och hoppas jag ska framgå när vi tittar vidare på några filmavsnitt, sa Agnetha Hilding Qvarnström.

Hon gick därefter över till att visa upp klipp från en film som åklagaren fick kännedom om först i våras. Filmsekvenserna visar bland annat den danske politikern Anders Fogh Rasmussen som pratar om just Muhammed-teckningarna, samt en självmordsbombare. I ett klipp i filmen visas en animerad sekvens där en bil kör runt och därefter in i en byggnad med dansk flagga. Explosionen har ett soundtrack som åhörarna i rättssalen vid det här laget känner igen - det är hymnen som 24-åringen hade på sin iPod.

 - Filmen illustrerar attentatet mot danska ambassaden och ackompanjeras av samma hymns om vi funnits 24-åringens mp3-spelare. Jag tänker inte översätta något utan bilderna talar väl för sig själva, sa Agneta Hilding Qvarnström.

Dö martyrdöden

Hilding Qvarnström pratade även om de fynd som gjorts i 27-åringens dator. Bland annat fanns där 40-50 filmer med exempelvis temat jihad, samt ett stort antal ljudfiler som många handlar om att dö martyrdöden och döda alla otrogna.

– Under fliken "favoriter" finns dessutom flera nätsidor som innehåller våldsbejakande islamistiskt material, sa Agnetha Hilding Qvarnström.

Därefter ägnades en stund åt Lars Vilks och hotbilden mot honom.

Intresserad av Vilks

Efter lunch lades en hel del fokus på 24-åringen och olika anteckningar som han gjort. På baksidan av ett papper från Arbetsförmedlingen har han bland annat skrivit någon typ av packningslista, som har visat sig vara avskriven från artikeln "What to expect in jihad" från det nummer av magasinet Inspire som åklagaren i förmiddags fäste en del uppmärksamhet på.

- Det här menar jag är helt avskrivet från den artikeln, vilket jag menarvisar att han tagit del av det här numret där det handlar mycket om Lars Vilks och jihad och hur man ska bete sig mot Muhammed-tecknarna, säger Agnetha Hilding Qvarnström.

Åklagaren tar upp ytterligare papper och anteckningar som tagits i beslag i 24-åringens hem. Anteckningarna stämmer överens med Lars Vilks blogg och tidskriften Inspire.

- Återigen har vi som jag menar bevis på ett intresse från 24-åringens sida för Lars Vilks. Lars Vilks blogg är väl bekant för 24-åringen, säger Agnetha Hilding Qvarnström.

Hon gick läste sedan upp telefonsamtal som de tre tilltalade ringt tiden innan 10 september. Telefonsamtalen handlar bland annat om bilar och körkort och inköp som behövs till ett "arbete" som ska utföras.

"Har alltid skydd"

På eftermiddagen spelades även ett förhör med Vilks upp i rättssalen. I det berättade han bland annat om den hotbild som finns mot honom och det beskydd han ständigt lever med.

- Jag har ju skydd alltid. Jag rör mig inte någonstans utan detta skydd, säger Lars Vilks i förhöret.

Han tillfrågas därefter om den bloggpost där han i september förra året skrev om konstbiennalen på Röda Sten.

- Jag formulerade mig på ett sådant sätt så att det föreföll som att jag skulle gå på själva öppningen av den, men det jag egentligen avsåg var att jag skulle besöka biennalen men inte på själva den dagen, säger han.

Annons:
MEST LÄST I DAG PÅ GT.SE
Annons:
GÖTEBORGSVARVET 2013
GT SPORT
Annons:
Nyheter
Annons:
Senaste nytt
MEST LÄST I DAG
HELA VÄRLDEN FINNS I GÖTEBORG
Annons:
DAGENS WEBBFRÅGA

Har du betalt någon trängselskatt ännu?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Har du betalt någon trängselskatt ännu?

Annons:
TÄVLING
GÅ UT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader