Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text

"Vi sverigedemokrater har ingen dubbel agenda"

Annons:
FAKTA

Mikael Jansson, (SD)

Gruppledare för Sverigedemokraterna i Göteborg.
Ålder: 45 år.
Familj: Sambo och två vuxna barn.
Bor: Askim.
Mandat i fullmäktige 2006-2010: 1.

Läs mer om
GÖTEBORG. Reslutatet i förra valet blev en besvikelse för Mikael Jansson, SD. - Vi kämpade hårt här i Göteborg men fick ett resultat som var sämre än förväntat, säger han. Det här valet satsar vi på att komma över rikssnittet. Målet är fem mandat och en vågmästarroll i Göteborgspolitiken.
Varför är SD motståndare till det mångkulturella samhället?
- Vi tycker att det splittrar Sverige. Vi vill se en gemensam identitet och en begränsad invandring. Att de som kommer hit får anpassa sig. Vi vet att många invandrare tycker om samma koncept. Foto: Anders Ylander
Göteborg som stad måste växa för att bli ett nav i en stor arbetsmarknadsregion. Vi behöver tillskott av människor. Varför är då SD så negativa till invandring?
- Vi får se på realiteten att Sverige varit dålig på att få invandrarna i arbete. Det finns många som borde jobba som inte gör det. Det problemet måste lösas först. På lite längre sikt har vi för låga födelsetal i Sverige. Vi vill gynna familjebildande och en högre svensk nativitet.
Du har suttit en mandatperiod i Göteborgs fullmäktige - vad har du uträttat under de fyra åren?
- Jag tycker att vi lagt bra budgetförslag och att vi deltagit i debatten, men det är väldigt svårt att påverka på bara ett mandat. Vi sitter inte i nämnderna och har inte tillgång till stadskansliet eller tjänstemännen.
I ert handlingsprogram står: Bevara Sverige svenskt och bevara Göteborg göteborgskt. Vad betyder det?
- Det här med göteborgskt är att vi vill slå vakt om hembygds-traditionen. Slå vakt om den tradition och historia som finns.
Vad betyder svensk värdegrund?
- Demokratin är svenskt. Vi svenskar är ödmjuka och demokratiska. Vi har en kvinnosyn som är naturlig - kvinnor ska inte undertryckas. Och i en annan del står vi på en kristen värdegrund, gemensam med många länder.
Hur vill SD göra staden trygg och säker?
- Begränsad invandring är en sak. Och assimiling. Att vi i våra skolor slår vakt om svenska traditioner. Utnyttjar skolan för att skapa en gemensam identitet. En del av våldet beror på segregation och osämja mellan grupper. Skolan ska sätta gränser och föra samman människor.
Slöjförbud i skolan?
- Ja. Inga huvudbonader ska vara tillåtna. Om skolan är stenhård på en sådan sak kommer de religioner som kräver särskild klädsel att backa undan.
SD beskrivs ofta som att inte vara ett parti som andra. Att ni säger en sak när journalisternas bandspelare är påslagna och en annan när ni tror att journalisterna inte hör.
- Den kritiken är orättvis. Massmedia kan vara obekväm, söker efter svaga punkter i politiken, men det är bara bra. Partierna och politikerna skulle vara sämre om ni inte jagade oss. Men alla ska jagas lika mycket.
Men SD anklagas kort sagt för att dölja era avsikter med er politik.
- Och vi sverigedemokrater har ingen dubbel agenda. Jag tror de andra partierna har mer dubbel agenda, framför allt i invandringsfrågan som är väldigt känslig.
Ni hoppas på tre- fem mandat och en vågmästarroll. Var finns era väljare i Göteborg?
- Vi har varit starka på Hisingen i alla val. Vi är svagast i centrum. I år tror vi på ett bättre resultat i villaområdena. Vi känner oss helt säkra på tre mandat till fullmäktige och skillnaden upp till fem är hårfin.
Om du får en vågmästarroll - skulle du stödja rödgrönt eller alliansen?
- Det ligger helt öppet. Det jag känner är att alliansen skulle ha bättre stöd av oss än av miljöpartiet.
Vad kan ni egentligen åstadkomma när inga andra partiet vill samarbeta med er?
- Nästa mandatperiod kommer att vara en flerstegsprocess där vi bryter upp blockpolitiken. Det är ett mål för oss. Och söka sam-arbeten i kommunerna, regionen och i riksdagen.
Du står även på valbar plats ifall SD kommer in i riksdagen.
Vad prioriterar du i så fall?
- Riksdagen. Det är jag helt inställd på.
Varför är ni motståndare till moskébygget vid Ramberget. Borde inte svenska muslimer i Sverige få utöva sin tro?
- Jo. Vi har inget emot religiösa möten, kyrkor eller föreningslokaler. Men stora moskéer bryter stadsbilden för mycket.
Annons:
MEST LÄST I DAG PÅ GT.SE
Annons:
Annons:

Göteborg kan bli först att få spriten hemkörd

Göteborg kan bli teststad för Systembolagets hemleverans "Jag är positiv."

Borde lokalpolitikerna säga ja till systembolagets hemleverans?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Borde lokalpolitikerna säga ja till systembolagets hemleverans?

LEDARE OCH DEBATT
Senaste nytt
Annons:
Dagens webbfråga

Borde lokalpolitikerna säga ja till systembolagets hemleverans?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Borde lokalpolitikerna säga ja till systembolagets hemleverans?

SPORT
TÄVLINGAR
Annons:
NÖJE
KULTUR
MEST LÄST I DAG
Annons:
GÖTEBORGSVARVET
MEST SETT I DAG
UPPÅT, FRAMÅT
LEDARE
TIPSA GT
Senaste nytt
SPORT
EXTRA
Mest läst i dag

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader