VARBERG. Den stora ligan kom över 1,5 miljoner kronor på sina bluffannonser på nätet. Straffen blev kännbara med fängelse för flera av dem.
– Det här skickar en signal om att man inte kan vara anonym på nätet, säger Blockets kundsäkerhetsansvarige.
Två års fängelse blev domen för några av de 22 personer som ställts inför rätta för bedrägerier på Blocket och andra annonssajter. Endast en av de åtalade friades helt. Detta meddelade Varbergs tingsrätt på torsdagen.
Bedragarna hade lagt ut annonser från internetkaféer, bibliotek och andra offentliga platser. De lockade med elektronikprylar, dataspel och resecheckar, varor de inte hade några planer på att leverera. Pengarna tog de emot på bankkonton som de kommit över på ett ohederligt sätt.
Bättre polisarbete
– Jag tror det är värdefullt att visa att det inte går att vara anonym på nätet. Det är en enkel form av bedrägeri, men tekniken och forumen är nya, säger Thomas Bäcker, kundsäkerhetsansvarig på Blocket och före detta polis med erfarenhet av just nätrelaterade bedrägerier.
Han anser att polisen blivit bättre på att spåra den här typen av brott, något som styrks av statistik från Brottsförebyggande rådet, Brå. 2007 anmäldes 5 860 fall av bedrägeri med hjälp av internet, en kategori som också rymmer exempelvis modemkapning och falska hemsidor. Av de anmälda fallen gick 328 till åtal. 2010 anmäldes 14 350 brott varav 3839 ledde till åtal.
Betala inte i förskott
Handlar man med en privatperson och ska köpa en vara som behöver skickas, är det främst två saker man ska passa sig för. Det ena är att betala i förskott. Det andra är att lämna ut kontouppgifter.
För att komma runt problemet finns betaltjänster som går ut på att man sätter in pengar hos en mellanhand som håller på pengarna tills varan är skickad från säljaren och godkänd av mottagaren.
Bedrägerirättegången i Varbergs tingsrätt är en domstolsansträngning utöver det vanliga. Rättegången tog 58 dagar och domen på drygt 1 000 sidor tog fyra månader att formulera. Bara kostnaden för de offentliga försvararna landade på nära 16 miljoner kronor.