GÖTEBORG. Mindre än en procent av alla som illegalt skjuter rovdjur åker fast. Man måste räkna i promille.
Det hävdar Brå, brottsförebyggande rådet, i en ny rapport.
- Den civila olydnaden är av närmast sensationell omfattning, skriver forskarna som beskriver Sverige när det gäller rovdjursjakt som ett "laglöst land".
– Jag blir mållös. Skulle detta vara sant skulle ju vargarna varit nere i noll för länge sedan. Jag tror att forskarna fantiserar. Att den illegala jakten är så stor är bara hjärnspöken, säger Stig Engdahl i Ed som själv fällts för att han skjutit en varg.
Han är också starkt kritisk mot forskarnas förslag att polisen skall skaffa sig hemliga informatörer och att säkerhetspolisen skall kopplas in, allt för att man skall kunna åtala och fälla fler tjuvjägare.
– Det skulle ju innebära att vi får ett rent angiverisamhälle, säger Stig Engdahl.
”Vargen är inplanterad”
Forskarna, som frågat 3200 jägare, har kommit fram till följande:
* Varannan varg som dör faller offer för illegal jakt.
* En klar majoritet av jägarna är övertygade om att vargen blivit inplanterad i Sverige, ett faktum som jägarna anser medvetet mörkläggs av myndigheterna.
* Under 1995–2005 har bara 21 personer dömts för illegal jakt på rovdjur och jakthäleri.
Betalar tjuvjägare
Enligt forskarna har flera myndighetspersoner de intervjuat uppfattningen att det finns folk som betalar tjuvjägare,
”Man har ju hört om stora markägare som utfäster stora belöningar, 20000 kronor, till den som knäpper en varg”, säger en anonym myndighetsperson som citeras i rapporten.
Att utreda brotten är dock svårt. Enligt forskarna möts polisen av en mur av tystnad som praktiskt taget omöjliggör brottsutredningar.
Myndighetspersoner blir ock-så ofta hotade.
”Ibland är jag rädd för att de skall gå lite för mycket över gränsen. Just nu lossar man hjulbultar på bilarna, klipper av vajrar till båtmotorer och häller saker i bensintankarna”, säger en myndighetsperson i rapporten.
”Skjut, gräv och tig”
Det som gäller är ”Skjut, gräv och tig”, säger forskarna.
Många poliser, som själva är jägare, anser också att det är fel att utreda jaktbrotten.
En polis som utredde ett jaktbrott möttes av följande utbrott av en poliskollega:
”Du din jävla miljöpolis, du skall fan inte utreda grova jaktbrott, du skall tamejfan utreda vem det är som har planterat in de här vargarna”.