Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Patrik Österberg Foto: Patrik Österberg

"Svartaste dagen i min karriär"

Annons:
Läs mer om
Det var en djupt besviken Victor Muller som lämnade in Saabs konkursansökan på måndagen.
- Det här är den svartaste dagen i min karriär, antagligen också i Saabs historia. Men vi hade inga alternativ, sade Victor Muller på dagens presskonferens.
På måndagsförmiddagen lämnade Saabs vd in konkursansökan till Vänersborgs tingsrätt. Det svåra beslutet togs tidigt på måndagsmorgonen efter att Victor Muller fått svar på sitt nya förslag från General Motors.
- Vi pratade med GM i morse och fick svaret att det inte spelade någon roll hur vi strukturerar en affär – de skulle inte godkänna. Det gjorde de väldigt klart för oss. Det var den sista spiken i kistan för det här underbara företaget, säger Victor Muller.

Räknar med godkännande

Swedish Automobile räknar med att tingsrätten i Vänersborg godkänner konkursansökan inom kort.
- Jag är förtvivlad och rasande. På samma gång, sa Muller till TTELA i morse.
Bolaget säger sig inte räkna med att få ut något ur sina aktier i Saab Automobile och kommer att göra en nedskrivning på hela det bokförda värdet av Saab Automobile.

Behöver inte vara slutet

Men Victor Muller tror inte att den här dagen behöver vara slutet för Saab. Han berömmer Sveriges lagstiftning.
- Sverige har mycket bra lagar. Ett företag som har gått i konkurs kan gå ur konkursen. Och det finns intressenter som vill diskutera med GM om att köpa loss de licenser som de äger.
Enligt Muller finns det fortfarande intressenter som kan tänka sig att ta över Saabs verksamhet från konkursboet, men sådana lösningar förutsätter att licensavtal tecknas med GM.
- Även om det verkar som slutet så behöver det inte vara så. Det här kan vara en början och Saab kan resa som fågel Fenix ur askan. Däremot är det slutet för Swans engagemang i företaget.

"Gjorde misstag"

På frågan om det finns något som han kunde gjort annorlunda, svarar Muller:
- Självklart gjorde vi misstag, annars skulle vi inte stå här. Men vi gjorde det bästa vi kunde. I efterhand är det ingen som bryr sig om hur hårt vi arbetade. Det folk kommer att minnas är att vi misslyckades.
Han poängterar att han själv har förlorat 13 miljoner euro i investerade pengar. Han riktade även hård kritik mot rekonstruktören Guy Lofalk som misslyckades med att genomföra rekonstruktionen. Saab lämnade i morse in en begäran till tingsrätten om att granska advokatens räkningar.

Mottogs med applåder

Tidigare under måndagen träffade Muller de anställda på Saab. Han berättade att mötet varit känslosamt.
- Jag möttes med långa applåder och under de här omständigheterna är det något som inte lämnar en oberörd. Jag berättade att jag gjort allt för att rädda företaget. Tyvärr var det inte tillräckligt men förhoppningsvis kommer någon annan intressent att ta över.

Annons:
MEST LÄST I DAG PÅ GT.SE
Annons:
Annons:
LEDARE OCH DEBATT
Senaste nytt
Annons:
Dagens webbfråga

Hur mycket är du beredd att betala för årets första svenska jordgubbar?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur mycket är du beredd att betala för årets första svenska jordgubbar?

SPORT
TÄVLINGAR
Annons:
NÖJE
KULTUR
MEST LÄST I DAG
Annons:
GÖTEBORGSVARVET
MEST SETT I DAG
UPPÅT, FRAMÅT
LEDARE
TIPSA GT
Senaste nytt
SPORT
EXTRA
SPORT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader