Spykers vd Victor Muller är i Sverige på charmturné.
Och det handlar inte bara om att gå igenom marknadsplanen och jobba med köpet.
Det handlar också om att Spyker vill vända opinionen och få en flygande start på Nya Saab.
Det var lite märkligt att se Victor Spyker i svensk tv stå och hylla Saab. Kanske ska vi skämmas lite för att en holländare ska behöva kliva in och ta Saab till sitt hjärta och rädda Saab undan General Motors yxa.
Victor Muller har arbetat i fyra veckor med Saab-budet och han tänker inte ge upp.
Det viktigaste i Muller intervju var ändå när han en gång för alla klargjorde att de ryska delägarna i Spyker - familjen Antonov - fortfarande står bakom budet.
Muller klargjorde också att den stora skillnaden mellan de två buden var att villkoret att få ett okej av EIB före årsskiftet nu är borta. Muller kan alltså klara finansieringen på annat sätt fram tills dess att EIB fattat sitt beslut om de projekt om totalt 4,2 miljarder kronor som utgör låneansökan.
Muller tillbakavisade alla de uppgifter från den senaste veckan som handlat om GM:s eventuella tveksamheter till ryska delägare.
Och därmed borde också jakten på hemliga holländska miljardärer och nya delägare i Spyker ta slut.
Jag vill i det här sammanhanget påpeka att Spyker Cars är ett aktiebolag och att det därmed är i praktiken omöjligt för General Motors att kontrollera ägarbilden. GM kan alltså inte den vägen försöka skydda den teknik och den kunskap Saab sitter på.
GM kan i förhandlingarna med Spyker bara försöka få så bra betalt för tekniken som möjligt. Eller - förstås - lägga ner Saab.
Victor Muller säger att han ska stanna i Sverige så länge det behövs för att klara affären. Och det faktum att han är kvar pekar på att vi kan få ett besked från GM inom kort.
Victor Muller vill gjuta mod i Saab och försöka omvända alla som varit tveksamma till Saabs möjligheter. Muller kommer att gång på gång hylla Saab och påpeka att företaget inte alls är i så dåligt skick som många antyder.
För de anställda på Saabs skulle så hoppas jag att inte Victor Muller bara leker jultomte utan att han också har rejält med mjuka klappar och kuvert med sig till Sverige.