Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Anders Ylander Foto: Anders Ylander

Saabkrisen sätter tusentals jobb i fara

Annons:
Tusentals jobb är i fara om Saabkrisen förvärras.
Flera företag planerar uppsägningar och underleverantörerna är besvikna på regeringen.
- Det här måste lösas på lång sikt, och där är ju regeringen viktig för att allt ska gå i lås, säger Svenåke Berglie, vd för FKG, till TT.
I dag gick Saabarbetarna tillbaka till jobbet - men inga bilar har börjat tillverkas igen.
Stoppet, som har pågått i veckor, börjar nu allvarligt påverka Saabs många underleverantörer.
Enligt TT planerar nu flera företag för uppsägningar om inte Saab börjar producera bilar snart.
- Totalt handlar det om 2 500 till 3 000 arbeten som berörs direkt om vi måste sluta leverera till Saab. Men sedan har ju våra medlemmar också underleverantörer, och i det ledet kanske det handlar om ytterligare ett par tusen jobb, Svenåke Berglie, vd för FKG som företräder fordonsindustrins underleverantörer i Sverige, till TT.

"Måste lösas på lång sikt"

Än har ingen blivit av med sitt jobb i spåren av Saabkrisen - men Svenåke Berglie är besviken på att regeringen säger att man riskerar skattebetalarnas pengar genom att hjälpa Saab.
- Ännu har ju inte staten tvingats betala ut några pengar i stöd. Det handlar ju om panter. Men det här måste lösas på lång sikt, och där är ju regeringen viktig för att allt ska gå i lås.
Näringsminister Maud Olofsson (C) anser att regeringen gjort vad Saab begärt för att hjälpa den krisdrabbade biltillverkaren.
- Saab måste definiera om det är något mer vi ska bidra med, innan vi har anledning att göra det. Det som diskuteras nu är ägarfrågan, som ju riksgälden håller på med, säger Olofsson till TT.
Näringsministern avvisar tanken att regeringen skulle ta ett eget initiativ för att rädda Saab.
- Det måste vara bolaget själv som driver företaget. De är ändå bäst på att driva bilföretag.

Reinfeldt om kritiken

Statsminister Fredrik Reinfeldt säger till TT att han är orolig för Saabs framtid.
- Ja det är klart att jag känner en oro för ett företag där produktionen står still, som har mycket höga fasta och löpande kostnader. Att man helt enkelt inte producerar och säljer bilar med vinst som folk vill köpa, säger Fredrik Reinfeldt.
Vad kan regeringen göra för dem om Saab går i konkurs?
- Jag har ingen anledning att spekulera i hur framtiden ser ut. Men det helt grundläggande för varje verksamt företag är att producera produkter eller tjänster med vinst och att skapa produkter och tjänster som är attraktiva på respektive marknad. Det kan ingen annan göra än företaget självt, deras anställda och deras ledning. Det kan inte föras över på någon annan.
Antonovs företrädare är kritiska till att regeringen pratar om risker för skattebetalarnas pengar. De menar att det inte finns någon sådan risk. Vad säger du?
- Det är väl alldeles uppenbart att det kan finnas olika potentiella typer av risker beroende på vad som sker och det är i sig en grund för att Sverige, Riksgälden, EIB, GM, alla som av olika skäl har ekonomiska förgreningar in i de här affärerna, är lite aktsamma och noggranna med att kontrollera just för att det är stora ekonomiska intressen som står på spel.
Annons:
MEST LÄST I DAG PÅ GT.SE
Annons:
Annons:
LEDARE OCH DEBATT
Senaste nytt
Annons:
Dagens webbfråga

Hur mycket är du beredd att betala för årets första svenska jordgubbar?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur mycket är du beredd att betala för årets första svenska jordgubbar?

SPORT
TÄVLINGAR
Annons:
NÖJE
KULTUR
MEST LÄST I DAG
Annons:
GÖTEBORGSVARVET
MEST SETT I DAG
UPPÅT, FRAMÅT
LEDARE
TIPSA GT
Senaste nytt
EXTRA
SPORT
Mest läst i dag

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader