GREBBESTAD. Det har bildats en ny sorts motståndsrörelse i Bohuslän.
Det är ortsbefolkningen som alltmer högljutt börjar protestera mot kommunledningarnas byggplaner för välbärgade inflyttare och sommargäster.
Det är en kamp om tillgängligheten till stranden och havet.
I Sotenäs kan protesterna avgöra valet.
De styrande i Bohusläns kustkommuner har sedan länge insett att närheten till havet är en viktig naturtillgång som kan exploateras.
Att erbjuda exklusivt havsnära boende är till exempel ett sätt att få nya bofasta invånare till kommuner som har stora utgifter för sommargäster som betalar sin kommunalskatt någon annanstans.
"Lockar bofasta"
I Sotenäs finns färdiga planer att bygga bostadsrätter på Udden i Hunnebostrand. Intill ska Peab bygga exklusiva bostäder.
Som argument för exploateringen menar kommunledningen att projektet lockar bofasta eftersom den som köper en bostad på Udden avkrävs ett löfte att också mantalsskriva sig i kommunen.
I Grebbestad i Tanums kommun finns ett förslag om att riva den gamla sjöbodslängan i centrum och i stället bygga två- eller trevåningshus.
Men i båda fallen mullrar det allt högre i medborgarleden.
I Hunnebostrand har motståndet organiserats på en webbplats som heter "Stoppa Udden.nu". En av dem som strider för bevarandet av udden är Elly Pettersson:
- Folk som har pengar kan betala vad som helst för att få bo exklusivt vid havet. Men vanligt folk som inte har råd vill också utnyttja det som är unikt med Bohuslän.
Kan bli regimskifte
I början av augusti samlades runt 100 personer för att protestera mot byggplanerna och senare hölls ett möte dit politikerna bjöds in. Efter det ändrade sig Socialdemokraterna och lovar nu att riva upp beslutet om de kommer till makten i Sotenäs.
Eftersom de är lika stora som Moderaterna kan det löftet leda till regimskifte.
Bert drog sig ur
I Grebbestad hade Bert Karlsson och kommunledningen planer om att bygga ett kallbadhus och en restaurang på Vadskär. När protesterna växte till storm drog sig Bert ur.
Då var det Kulturföreningen Gamla Grebbestad, seglarklubben BIK och Kaptensgårdens vänner som samlade namnunderskrifter och organiserade protesterna.
Nu vill samma treenighet stoppa rivningen av sjöbodarna i centrala Grebbestad och husen som ska ersätta dem. I kväll är det möte med ortsborna.
- Om husen byggs kan man inte se samhället från havet och inte havet från samhället, säger Eva Kihlberg i kulturföreningen till GT.
Hon fortsätter:
- Detta påverkar Grebbestads hjärta och själ.
Gäller hela kusten
Om kritiken att protesterna kommer för sent säger Eva Kihlberg:
- Vi vill påverka politikerna att tänka en gång till.
Elly Pettersson som slåss för bevarandet av Udden i Hunnebostrand bor i Fjällbacka men menar att problemet med de havsnära exploateringarna gäller hela kusten.
- Genomför man de här projekten tar man bort en del av Bohusläns attraktionskraft. Vad har vi då kvar?