Köp "Min gata i Göteborg"

Exklusivt erbjudande i GT-shoppen!

Parfym till kanonpriser

Favoritmärkena hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Erik Nord. Foto: Jan Wiriden Erik Nord. Foto: Jan Wiriden

Polisen: Vi tar vapnen

Annons:
Polisinsatsen Calma

Calma är ett samarbete mellan polisen i Storgöteborg, länskriminalen och läns­ordningspolisen.

Handlar om att förebygga nya skott­lossningar, men också aktivt arbete som att utföra husrannsakningar.

Består av en fast ledning, antalet poliser bestäms utifrån behov.

Huvudsyftet är att fånga in de kriminella som utför skottlossningar och deras vapen.

Kommer att fortlöpa tills polisen är till­räckligt nöjd med reslutatet.

Tidigare artiklar

GÖTEBORG. I måndags greps tre personer med skarp­laddat vapen och handgranat mitt i centrala Göteborg.

I onsdags greps ytterligare tre unga män med skjut­vapen i Kortedala.

Bakom insatserna ligger polisens nya projekt Calma, som ska stoppa skottlossningarna.

- Vi plockar personer utifrån en targetlista och tar deras vapen, säger Erik Nord, operativ chef vid polis­myndigheten i Västra Götaland.

Flera somrar i rad har skottlossningar och bråk färgat Göteborg. Erik Nord menar att personerna som bråkar är ute mycket på grund av värmen.

- De beväpnar sig och går ut nu. Och så blir de osams på grund av svek eller bedrägerier, säger Erik Nord.

Calma betyder lugn på Latin. Just det ska polisen i Storgöteborg åstadkomma i ett samarbete med länskriminalen och länsordningspolisen. Insatsen är delvis förebyggande, men polisen har också ringat in mellan 50 och 100 personer som man vet är kriminella.

- De börjar bli oroliga nu. Vissa blir kollade efter vapen flera gånger varje dag, säger Erik Nord.

Ett tiotal vapen beslagtogs

Beslutet att sätta stopp för skottlossningen togs den 3 juli. Redan en vecka senare var satsningen i full gång. Och den har gett resultat. Hittills har ett tiotal vapen och stora mängder ammunition beslagtagits. Minst 16 personer har gripits och anhållits.

Flera gripna

Senast i måndags greps tre unga män med skarpladdat skjutvapen och en handgranat på Berzeliigatan, runt 18-tiden på kvällen. Två av dem anhölls sedan och häktades på torsdagen. Ytterligare tre unga män med vapen greps i Kortedala i onsdags, och är nu anhållna.

- Jag tror att vi har förhindrat ett par allvarliga skjutningar, säger Erik Nord.

Calmaarbetet är fokuserat kring de stadsdelar där ett stort antal skottlossningar har ägt rum. Biskopsgården, Kortedala, Bergsjön, Angered och Frölunda ligger i fokus.

- Vi låter underrättelser styra vart vi åker. Och vi har avsatt stora resurser till det här nu. Vid behov kan vi pumpa upp styrkan ytterligare, säger Erik Nord.

Annons:
MEST LÄST I DAG PÅ GT.SE
Annons:
GT SPORT
Annons:
Annons:

GT-TV: Mannerströms bästa midssommartips

Gbg just nu Så firar stjärnkrögaren Leif Mannerström midsommar.

Annons:
Senaste nytt
MEST LÄST I DAG
Annons:
TÄVLING
TÄVLING

TV: Se den livs levande kanonkulan skjutas i väg

Exklusivt på GT.se Gissa hur långt hon flög och vinn vip-biljetter till Cirkus Scott – tävla här.

Veckans quiz
Annons:
DAGENS WEBBFRÅGA

Hur drabbar tågstrejken ditt midsommarresande?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur drabbar tågstrejken ditt midsommarresande?

TÄVLING
HELA VÄRLDEN FINNS I GÖTEBORG
GÅ UT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader