Köp "Min gata i Göteborg"

Exklusivt erbjudande i GT-shoppen!

Parfym till kanonpriser

Favoritmärkena hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Fotograf:LÄSARBILD
En kvinnlig anställd fick följa med rånarna ut från banken, men hon släpptes snabbt. Fotograf:LÄSARBILD
Fotograf:LÄSARBILD
Fotograf:Bengt Andersson
Fotograf:Bengt Andersson
Fotograf:Bengt Andersson
Fotograf:Bengt Andersson

Polisen: Rånarna inga amatörer

Annons:
Tidigare artiklar

Rånarna i Töcksfors fick bara med sig 100 000 kronor, det mesta i mynt men enligt polisen tror man ändå inte att de är några amatörer.

– Det känns inte som att det är några amatörer med tanke på typen av vapen de använder sig av och hur de beter sig, säger Lars Öjelind, kommissarie på rikskriminalpolisens underrättelsesektion till TT.

Det blev inte mycket till byte för de tre rånare som slog till mot Westra Wermlands sparbank på onsdagen - cirka 100 000 kronor, mestadels i mynt. Polisen gör ändå bedömningen att det rör sig om kriminella som rånat förr.

– Vi har ett antal personer som är intressanta när den här typen av rån händer. En hel del av dem sitter ju bakom lås och bom, men inte alla, säger Lars Öjelind.

Inga amatörer

Han betonar att han uttalar sig i generella termer och inte specifikt kan uttala sig om det nu aktuella rånet, som utreds av Värmlandspolisen.

– Det känns inte som att det är några amatörer med tanke på typen av vapen de använder sig av och hur de beter sig. De gick ganska lugnt till väga och var ganska bestämda.

Flera rån har begåtts i Småland och Dalarna de senaste åren, på liknande sätt och av tre män.

– Det kan inte uteslutas att det är samma . . . men jag kan inte gå in på om det finns några kopplingar till andra rån. Ofta är de här rånen ganska lika. Det finns ett koncept man går efter och det finns många grupper som använder det, säger Lars Öjelind.

Intensiv polisjakt

Det var vid 08.30 tiden i går morse som rånarna slog till mot Westra Wermlands sparbank i Töcksfors. Beväpnade med automatvapen rånade de banken och ska även ha utsatt de anställde för våld. Ingen ska ha skadats allvarligt fysiskt men flera chockades.

Rånarna flydde sedan från platsen i en vit Volvo som strax före lunchtid hittades utbränd. Rånarna tros nu färdas i en mörk Volvo V70 som senast observerades i Skillingsfors.

 

TT

Anna Mattsson

Annons:
MEST LÄST I DAG PÅ GT.SE
Annons:
GT SPORT
Annons:
Annons:

GT-TV: Mannerströms bästa midsommartips

Gbg just nu Så firar stjärnkrögaren Leif Mannerström midsommar.

Annons:
Senaste nytt
MEST LÄST I DAG
Annons:
TÄVLING
TÄVLING

TV: Se den livs levande kanonkulan skjutas i väg

Exklusivt på GT.se Gissa hur långt hon flög och vinn vip-biljetter till Cirkus Scott – tävla här.

Veckans quiz
Annons:
DAGENS WEBBFRÅGA

Hur drabbar tågstrejken ditt midsommarresande?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur drabbar tågstrejken ditt midsommarresande?

TÄVLING
HELA VÄRLDEN FINNS I GÖTEBORG
GÅ UT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Fotograf:LÄSARBILD
En kvinnlig anställd fick följa med rånarna ut från banken, men hon släpptes snabbt. Fotograf:LÄSARBILD
Fotograf:LÄSARBILD
Fotograf:Bengt Andersson
Fotograf:Bengt Andersson
Fotograf:Bengt Andersson
Fotograf:Bengt Andersson